با امضای تفاهمنامه میان شرکت پست و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، نرخ خدمات پستی برای فعالان عرصه نشر ۴۰ درصد کاهش یافت.

به دنبال امضای مبادله تفاهم همکاری میان شرکت پست و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای گسترش فرهنگ کتابخوانی، نرخ ارائه خدمات پستی به فعالان عرصه نشر ۴۰ درصد کاهش یافت.

براساس این تفاهمنامه در فاز نخست برخی از دفاتر خاص پستی در تهران و در مراکز استان ها باجه های مرکزی پست به ارائه این گونه خدمات می پردازند و ۴۰ درصد تخفیف را به ناشران و کتابفروشان ارائه می کنند و درصورتی که در سایر شهرستان ها این ظرفیت وجود داشته باشد شرکت پست نسبت به ایجاد باجه ویژه اقدام خواهد کرد.

در این طرح اگر ناشران و کتابفروشان کتاب ها و اقلام خود را براساس استاندارد پست بسته بندی  کنند هزینه ای از سوی پست دریافت نخواهد شد؛ در این زمینه درج کدپستی بر روی کارتن ها الزامی است و در صورتی که کدپستی الصاق نشود به ازای هر بسته ۵ درصد به مبلغ کل هزینه پست افزوده می شود.

همچنین در صورتی که ناشران تمایل داشته باشند هزینه های پستی خود را به صورت غیرنقدی محاسبه کنند، می توانند نسبت به انعقاد قرارداد با شرکت پست اقدام  و با ارائه تضامین لازم در پایان هر ماه تسویه حساب کنند.

درهمین حال با راه اندازی سرویس پست رستانت از سوی ناشران، چنانچه ناشری بخواهد مرسوله در دفتر پستی به گیرنده تحویل شود، پست تخفیف دیگری را به ناشر در این خصوص اختصاص خواهد داد؛ همچنین با توجه به آنکه بیمه مرسولات از جمله دغدغه های ناشران بوده، به ازای هر بسته بین ۳تا ۵ هزار ریال بابت بیمه از ناشر اخذ خواهد شد.

در این تفاهمنامه سقف بیمه هر بسته ۵ میلیون ریال اعلام شده و مسئولیت فقدان و یا آسیب دیدگی مرسوله از زمان تحویل تا توزیع بر عهده پست خواهد بود.

تخفیف ۴۰ درصدی پست مشمول ناشران، کتابفروشان، موزعین کتاب و پخش کنندگان و سایت ها است و در فاز بعدی اشخاص، مشمول این تخفیف خواهند شد.