به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ باج‌افزارها و بدافزارها به هکرها این توانایی را می‌دهند تا یک سامانه کامپیوتری را غیر فعال کنند یا داده‌های یک سامانه را رمزگذاری کرده و تنها زمانی که کاربر باج مربوطه را پرداخت کرد اجازه دسترسی به داده‌ها را در اختیار او قرار ‌دهند. این مشکل به سرعت در حال گسترش است. اگر شما هم قربانی این مدل از حملات بوده‌اید، باید بدانید ابزارهای رایگانی که برای این منظور عرضه شدند ممکن است هم اکنون به یاری شما آماده یا شاید در آینده روزی به کار شما آیند و یک روز وحشتناک شما را محو کنند.

این ابزارهای رمزگشا از سوی شرکت امنیتی Avast عرضه شده‌اند. این ابزارها رایگان بوده و به راحتی قابل استفاده هستند. ابزارهای ارائه شده این توانایی را دارند تا برای مقابله با یکسری از شناخته‌ شده‌ترین تهدیدات باج‌افزار مورد استفاده قرار گرفته و این تهدیدات را برطرف کنند. چهار ابزاری که از سوی این شرکت ارائه شده است این توانایی را دارند تا قفل فایل‌ها را باز کرده و به بازیابی فایل‌هایی به پردازند که در یک سامانه کامپیوتری به باج‌افزارها آلوده شده‌اند.

باج‌افزارهایی که توسط این ابزارها قفل گشایی می‌شوند عبارتند از: Alcatraz Locker، Apocalypse، BadBlock، Bart، Crypt888، CrySiS، Globe، Legion، NoobCrypt، SZFLocker و TeslaCrypt.

شرکت Avast امیدوار است که این ابزارها را برای مقابله با حملات باج‌افزاری که در حال تکامل هستند، به‌روزرسانی کند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص باج‌افزارها به آدرس  learn more about how each strain of ransomware works at their blog here مراجعه کنید.

همچنین برای دانلود رایگان ابزارهای رمزگشا ارائه شده از سوی این شرکت به آدرس Free Ransomware Decryption Tools مراجعه کنید.