به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ ولادیمیر پوتین در جلسه‌ای با حضور سردبیران ارشد سازمان‌های بزرگ خبری بین‌المللی اذعان نموده که حملات سایبری ممکن است کار برخی هکرهای وطن‌پرست مستقل باشد که در فضای سرد روابط روسیه و غرب دست به چنین حملاتی می‌زنند.

پوتین با تاکید بر این که «ما در سطح دولت، دست به چنین اقداماتی نمی‌زنیم» ادعا کرد خبرهایی که روسیه را عامل حملات سایبری معرفی می‌کند، با هدف مخدوش کردن وجهه و اعتبار روسیه تولید و منتشر می‌شود. وی اضافه کرد: «به نظر من برخی این خبرها را عامدانه منتشر می‌کنند؛ آنها یک سلسله حملات را به گونه‌ای صحنه‌آرایی می‌کنند که گویی منبع اصلی این حملات، روسیه بوده است. فناوری‌های نوین، انجام این کار را به سادگی برای آنها امکان‌پذیر کرده است.»

سازمان‌های اطلاعاتی امریکا، روسیه را متهم می‌کنند که با هک کردن ایمیل‌های حزب دموکرات، به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا کمک کرده است. پوتین اظهار داشت که هکرها از هر کجا که باشند، قادر نیستند بر نتیجه انتخابات اثر بگذارند چراکه افکار عمومی را نمی‌توان به این سادگی دستکاری کرد. او گفت: «من واقعا باور دارم که هیچ هکری نمی‌تواند تاثیر بنیادی بر انتخابات کشورهای دیگر بگذارد. هیچ هکری نمی‌تواند بر کارزارهای انتخاباتی هیچ کشوری اثر بگذارد؛ نه در اروپا، نه در آسیا و نه در امریکا».

پوتین اضافه کرد که دولت روسیه هیچ‌گاه در هیچ هکی دخالت نداشته اما تنش‌های موجود بین روسیه و غرب ممکن است برخی افراد را به سمت انجام حملات سایری سوق داده باشد. او گفت: «اگر این افراد گرایش‌های میهن‌پرستانه داشته باشند، ممکن است تلاش کنند به سهم خود در مبارزه با کسانی شرکت نمایند که زبان نامناسبی در برخورد با روسیه در پیش گرفته‌اند. از لحاظ نظری این امکان وجود دارد.»

گفتنی است در دوران پس از جنگ سرد، روابط روسیه و غرب، از زمان بحران اوکراین به پایین‌ترین حد ممکن رسیده است. امریکا و اتحادیه اروپا روسیه را به دلیل الحاق شبه جزیره کریمه به سرزمین خود و حمایت از شورش طرفداران روسیه در شرق اوکراین، مورد تحریم قرار داده‌اند. پوتین می‌گوید این تحریم‌ها هیچ تاثیری نداشته است. او همچنین پیش‌بینی کرد که تنش‌های اخیر در روابط طرفین به زودی برطرف گردد چراکه «ثمری ندارد و زیان‌بار است.»/سایبربان