به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ ویکی‌لیکس در آخرین سری از افشاگری‌هایش کدی را منتشر ساخت که برای گم کردن ردپای جاسوسان و هکرهای سازمان سیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، کدی که می‌توان از آن برای ایجاد امضایی برای بدافزارهای سازمان سیا استفاده کرد.

این کد بخشی از بسته اطلاعاتی است که از ماه گذشته درباره ابزارهای هک سازمان جاسوسی آمریکا توسط ویکی‌لیکس منتشر شده‌است. نیکلاس ویور محقق امنیت رایانه‌ای دانشگاه برکلی معتقد است انتشار این اطلاعات می‌تواند تخریب فنی گسترده‌ای را ایجاد کند و به نظر می‌آید با هدف مختل‌سازی مستقیم ماموریت‌های سازمان سیا انجام گرفته‌است.
تا پیش از این،‌ اطلاعاتی که درباره ابزارهای هک سازمان جاسوسی آمریکا منتشر شده‌بود،‌مدارکی مکتوب درباره شیوه‌های مختلف عملیاتی جاسوسان این سازمان بوده‌است اما ویکی‌لیکس به تازگی کد‌های اصلی مورد استفاده جاسوسان برای پنهان‌سازی منشا بد‌افزارها و حملات سایبری را منتشر ساخته‌است.
این کد‌ها تکنیک‌های پیچیده‌ و تاریکی را نشان می‌دهند که مهندسی معکوس بدافزارها با هدف شناسایی هویت سازنده آنها را غیرممکن می‌سازند. در آرشیو این کد بخش‌هایی چینی و فارسی نیز دیده می‌شوند که قرار بوده در ساخت کد مورد استفاده قرار گیرند و همچنین شیوه‌ای برای به جریان درآوردن داده‌ها وجود دارد که ابزار بررسی نقطه اشتراک نمونه‌های مختلف بدافزارها با یکدیگر را خنثی می‌کند.
به گفته متخصصان امنیتی، به واسطه این کد می‌توان بد‌افزارهایی که پیش از این کشف شده‌اند و هیچ ارتباطی به آمریکا یا سازمان سیا نداشته‌اند را مورد بازنگری قرار داد. سازمان سیا نسبت به این افشاگری جدید هیچ واکنشی نشان نداده‌است اما سخنگوی این سازمان با ابراز ناخشنودی شدید نسبت به اقدامات موسسه ویکی‌لیکس اعلام کرد دیکتاتورها و تروریست‌ها نمی‌‌توانند دوستی بهتر از جولیان اسانژ بیابند زیرا وی تنها از حریم خصوصی آنها حمایت می‌کند./همشهری