رئیس رگولاتوری گفت: وزیر ارتباطات دستور داده تا پایان سال ۴ هزار روستا به اینترنت پرسرعت دسترسی یابند، همچنان که تا ۲۱ اسفند در ۷۰ روستا در استان قزوین ADSL دایر می‌شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، علی‌اصغر عمیدیان امروز در مراسم افتتاح چند مرکز مانیتورینگ فضای فرکانسی کشور اظهار داشت: فضای فرکانسی در همه کشورها یک ثروت ملی و عامل المنفعه است که مورد استفاده‌های مختلف قرار می‌گیرد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: فضای فرکانسی به بخش‌های مختلف تقسیم می‌شود و هر بخش به اپراتوری برای استفاده‌هایی از جمله تلفن همراه یا تلویزیون تخصیص می‌یابد.
وی گفت: از این رو در تمام نقاط کشور باید به فضای فرکانسی و پایش فضای فرکانسی توجه شود.
images765432عمیدیان با اشاره به برخی اهداف پایش طیف فرکانسی اظهار داشت: برای مثال بازرسی ایستگاه‌های رادیویی ثابت و سیار از اهداف این طرح است. گاهی در خارج از مرز، دستگاهی برای شنود فضای فرکانسی توسط دشمن به کار گرفته می‌شود که در مدت تعیین‌شده‌ای اطلاعات موردنظر را شنود کند یا برای افراد مشخصی در داخل کشور بفرستد که هم‌اکنون شناسایی این موارد و تشخیص مشخصات فنی آنها ممکن است که حتی اگر اکسیلاتوری در حد یک جعبه چوب کبریت باشد قابل شناسایی است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تشریح پوشش جغرافیایی پایش طیف فرکانسی گفت: برای این کار، سه مرکز اصلی برای HF (فرکانس‌های بالا) در کشور وجود دارد که مثلثی با اضلاع شهرهای مشهد، شیراز و قزوین هستند.
وی ادامه داد: در این سه مرکز اصلی در سه شهر اشاره شده به صورت شبانه‌روزی طیف فرکانسی مورد پایش قرار می‌گیرد. اگر در این مراکز مورد مشکوکی دیده شد، بررسی بیشتر به سایت‌های فرعی اعلام می‌شود.
عمیدیان تصریح کرد: طرح جامع مانیتورینگ فضای فرکانسی کشور از سال ۸۳ آغاز شده و امروز ۱۱ سایت مانیتورینگ و ۶ سایت جهت‌یاب افتتاح می‌شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با افتتاح این پروژه، تعداد ایستگاه‌های ثابت پایش از ۲۰ ایستگاه به ۳۷ ایستگاه افزایش می‌یابد و به این ترتیب، پوشش جغرافیایی پایش فضای فرکانسی کشور از ۴۲ درصد به ۶۲ درصد اضافه می‌شود.
وی ادامه داد: امروز ایستگاه‌های پایش تهران، قزوین، تاکستان (علی‌آباد)، مراغه، ارومیه، زنجان، جلفا، میانه، تبریز، اصفهان و یزد افتتاح می‌شود.
عمیدیان اضافه کرد: همچنین ایستگاه‌های جهت‌یاب مراغه، ارومیه، زنجان، اصفهان، زاهدان و خرمشهر نیز امروز افتتاح خواهد شد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امروز ارتباط‌رسانی خدمات عام مخابراتی (USO) به ۵ روستای دارای کمتر از ۲۰ خانوار و ۱۸ روستای دارای بیشتر از ۱۸ خانوار افتتاح می‌شود.
وی گفت: هزینه این افتتاح ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان شده است.
عمیدیان ادامه داد: همچنین تا پایان سال باید طبق دستور وزیر ارتباطات به ۴ هزار روستا ADSL رسانده شود که این ایجاد دسترسی در قالب همکاری با پیمانکاران از جمله مخابرات، همراه اول و بخش خصوصی خواهد بود و تا پایان ۲۱ اسفندماه نیز در ۷۰ روستا از استان قزوین ADSL دایر می‌کنیم.
.