به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛امیررضا مؤمن، نت فلیکس را ارائه‌دهنده سرویس برای تماشای ویدئو بر پایه تقاضا دانست و گفت: شرکت مذکور این سرویس را بر اساس مدل کسب‌وکار و در قبال حق عضویت ارائه کرده است16840.

وی ادعای شرکت نت فلیکس (Netflix) در ژانویه ۲۰۱۶ مبنی بر گسترش دامنه ارائه سرویس خود به ۱۹۰ کشور، ازجمله ایران را موردتوجه قرارداد و افزود: بهره‌برداری از این سرویس مشکلات، فرصت‌ها و تهدیداتی را برای کشورهای جهان ازجمله ایران در پی خواهد داشت.

سرپرست دفتر ارزیابی پیشرفت راهبردها و برنامه‌های مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: این شرکت در سال ۲۰۱۲، برای عرضه و تحویل محتوای موردنظر خود، شبکه تحویل محتوای ویژه‌ای را ایجاد کرد و سرورهای آن را به‌صورت رایگان در اختیار مراکز ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی با بیش از ۱۰۰ هزار کاربر قرارداد.

وی افزود: گفت: مهم‌ترین ویژگی‌های این سرویس، هزینه اشتراک پایین یعنی ماهانه ۸ دلار برای دسترسی نامحدود به آرشیو، سازگاری با انواع پلتفرم‌ها ازجمله تلویزیون‌های هوشمند و کنسول‌های بازی، ارائه محتوای تولیدی خود و سایر شرکت‌های تولید فیلم و سریال با هزاران عنوان، است.

مؤمن از مخالفت برخی از کشورها با گسترش سرویس نت فلیکس خبر داد و اظهار داشت: کشورهایی همچون اندونزی که دغدغه‌های بومی و مذهبی در آن‌ها وجود دارد، با فیلتر کردن این سرویس مخالفت خود را با محتوای غیراخلاقی آن نشان داده‌اند و آن را تهدیدی برای جامعه و ارزش‌های خود برشمرده‌اند.

وی اظهار داشت: برخی دیگر از کشورها مانند کشور کنیا، به دلیل آنکه نت فلیکس و سرویس‌های مشابه آن حاضر به تبعیت از قوانین و مقررات نهاد حاکمیتی و کسب مجوز از آن‌ها نیستند، از استفاده از این سرویس سر باز زده‌اند.

مؤمن افزود: بنابر اظهار مسئولان آرشیو نت فلیکس انگلستان، از مجموع ۳۴۲۳ فیلم و سریال موجود در آرشیو، فقط ۴۹۰ عنوان آن دارای محتوای خانوادگی و مناسب برای کودکان است که کمتر از ۱۵ درصد  آن را شامل می‌شود.

نتفیلیکس در ایران توجیه اقتصادی ندارد

وی، عدم رعایت قوانین و مقررات برخی از کشورها توسط نت فلیکس در زمینه پخش ویدئو به‌صورت برخط و نیز پرداخت مالیات را مورداشاره قرارداد و اضافه کرد: کشورهایی که با قوانین خاصی برای پخش ویدئو به‌صورت برخط روبرو هستند، مانند کشور فرانسه که تا ۳ سال پس از پخش سینمایی فیلم‌ها، اجازه پخش ویدئو به‌صورت برخط را ندارند، این اقدام شرکت مشکلاتی را برای آنان به وجود آورده است.

مؤمن افزود: از طرفی ارائه‌دهندگان سرویس فیلم و سریال در اغلب کشورها نیز همواره به عدم پرداخت مالیات توسط نت فلیکس به دولت‌ها اعتراض داشته و معتقدند که این اقدام شرکت باعث ضرر و زیان آنان می‌شود.

این صاحب‌نظر فناوری ارتباطات و اطلاعات، استفاده از پهنای باند بسیار بالا برای مشاهده ویدئوها را یکی از چالش‌های استفاده از این سرویس دانست و گفت: این سرویس ترافیک سنگینی بر شبکه اینترنت تحمیل می‌کند به‌نحوی‌که در ایالات‌متحده بیشترین میزان ترافیک دانلودی (حدود ۳۷ درصد کل) از میان تمامی سرویس‌های اینترنت را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: این موضوع به دلیل ایجاد مشکلات فنی برای مراکز ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی و نیاز به سرمایه‌گذاری آن‌ها، نت فلیکس را به پرداخت عوارض به این مراکز واداشته است که این روند باوجود نقض اصل بی‌طرفی اینترنت و مواجهه با اعتراض کمسیون ارتباطات ایالات‌متحده (FCC)، همچنان ادامه دارد.

این مقام مسئول مشکلات استفاده از سرویس نت فلیکس در ایران را صرف‌نظر از مسائل محتوایی دوچندان دانست و گفت: فقدان قانون کپی‌رایت بین‌المللی، سرعت‌پایین اینترنت و مشکلات شبکه توزیع و دسترسی، فروش ترافیک به‌صورت حجمی، قیمت بالای اینترنت و حق عضویت نت فلیکس (با توجه به ارزش دلار) و همچنین وجود سایت‌های دانلود ارزان و بدون محدودیت فیلم و سریال‌های روز دنیا، کار را برای نت فلیکس بسیار دشوار می‌کند و ارائه این سرویس به کاربران ایرانی برای آنان توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

تهدید نت‌فیلیکس برای ارائه‌دهندگان بومی

وی  صرف‌نظر از دست آورده‌های درآمدزایی برای مراکز ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی بزرگ از طریق اخذ عوارض از نت فلیکس، اظهار داشت: این سرویس تهدید بزرگی برای فرهنگ ایرانی- اسلامی کشورمان به دلیل محتوای غیراخلاقی، متضرر شدن ارائه‌دهندگان نوپای سرویس جریان سازی بومی ازجمله فیلیمو و تولیدکنندگان محتوای بومی به دلیل عدم توان رقابت، محسوب می‌شود.

سرپرست دفتر ارزیابی پیشرفت راهبردها و برنامه‌های مرکز ملی فضای مجازی اضافه کرد: افزایش ترافیک در بستر شبکه و درگاه‌های اینترنت و زیان‌های اقتصادی کشور که به دلیل خروج قابل‌توجهی ارز از کشور بابت حق عضویت ماهانه و افزایش چشمگیر هزینه ترافیک بین‌الملل، تحمیل می‌شود نیز از اثرات زیان‌بار استفاده از این سرویس در کشور بشمار می‌آید.

مؤمن با اشاره به مشکلات، فرصت‌ها و تهدیداتی که سرویس نت فلیکس بر کشورمان دارد، تأکید کرد: تدوین موازین و مقررات برای جلوگیری از پیامدهای اجتماعی-اقتصادی این سرویس و هم‌زمان تشویق، حمایت و ترویج سرویس‌های مشابه بومی، به‌عنوان یک فرصت کسب‌وکار جدید با پتانسیل بالا، می‌تواند ضمن موردتوجه قرار دادن ورود این سرویس و سرویس‌های مشابه به کشور، نیاز روز کاربران را به نحو مناسب تأمین کند.

شرکت نت‌فیلیکس اوایل سال ۲۰۱۶ اعلام کرده بود که سرویس‌های خود را در ۱۹۰ کشور ازجمله ایران توسعه خواهد داد./مهر