به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ شاید استفاده از واژه اعتیاد برای بسیاری از افراد ناخوشایند باشد اما واقعیت این است که در چند سال اخیر روی آوردن به فضای مجازی بسیار زیاد شده است وقطعا  اثار مخربی هم به دنبال داشته است،  در این مطلب سعی شده تا به صورت خلاصه مطالبی بیان شود که ایا استفاده از فضای مجازی مفید است یا ممکن است به خود و اطرافیان و از همه مهمتر به خانواده آسیب برساند.977026

فضاز مجازی باید نسبت به سن افراد و نیاز آنها در اختیار آن ها قرار گیرد که متاسفانه در کشور ما حتی کودکان خردسال هم نحوه استفاده از فضای مجازی را به خوبی می دانند و حضور فعالی هم  دربازی های مجازی و هم در در شبکه های اجتماعی دارند، ولی ایا با این روند می توان انتظار داشت در آینده نخبه های علمی  ، ورزشی و … تربیت و پرورش یابند؟

بسیاری از خانواده ها استفاده ی بیش از اندازه فضای مجازی را نقطه قوت فرزند خود می دانند و همین امر موجب تشویق و انگیزش سایر کودکان به استفاده از این فضا و کسب اطلاعات بیشتر برای حضور منحصر به فرد می شود، به عنوان مثال هنگامی که به اسم یا عکس پروفایل نوجوانان و جوانان نگاه می کنید تصاویری غالبا پوچ و یا جملاتی بی محتوا را می بینید که مفهوم خاصی ندارند.

از جمله آثار مخرب فضای مجازی می توان به دوستان غیر واقعی، درگیری های ذهنی، ناراحتی های جسمی ، کم حوصلگی، قهر کردن با دنیای واقعی، افسردگی، ایجاد بی اعتمادی  نسبت به فضای واقعی، انتشار سریع اخبار کذب،عدم کسب تجربه در سنین پایین، سرد شدن روابط خانوادگی و فامیلی را نام برد.

یکی از علل گرایش عمده نوجوانان به فضای مجازی آزادی بیان با هر ادبیاتی است زیرا احساس راحتی بیشتری برای بیان مسائل و مشکلات خود دارند ،اگر پدرها و مادرها  بین خود و فرزندشان بتوانند این احساس امنیت و آزدی بیان را در فضای واقعی به وجود اورند دیگر نیازی به فضای مجازی نیست.

به نظر میرسد نبودن والدین در کنار فرزندان علت جایگزینی فضای مجازی شده است، و بدترین نکته این است که بعضی از خانواده ها گمان می کنند که با جلوگیری استفاده از فضای مجازی در سنین پایین فرزندان خود را از رشد و پیشرفت بازداشته اند در صورتی که غافل هستند که با حضور در این فضا درواقع مانع رشد و پیشرفت فرزندان خود شده اند.

اگر فرزند شما درگیر  فضای مجازی شده بهتر است کنترل مناسبی  بر روی  فضای مورد استفاده فرزندتان داشته باشید اما این کنترل نباید تبدیل به مشکلی جدید شود ولی اگر فرزندتان به این فضا اعتیاد پیدا کرده و در گروه های ناسالم و غیر اخلاقی عضو است هر چه سریع تر اقدام کنید چرا که باعث تباه شدن عمر و فرصت های  زندگی فرزندتان  خواهد شد.

بیشترین کاربران شبکه ها و فضای مجازی و آنلاین جوانان و نوجوان ها هستند که لازم است توجه بیشتر و دلسوزانه تری البته با منطقی که برای جوان و نوجوان قابل درک باشد داشته باشیم تا شاهد عدم موفقیت در تعلیم و تربیت و افت تحصیلی  آنها نباشیم.

والدین باید توجه داشته باشند گاهی حتی چند لحظه حضور در فضای مجازی  هم می تواند  اثار مخربی برای فرزندان رقم بزند پس با برنامه  ریزی و کنترل مناسب انها را به سالم زیستن در محیط واقعی زندگی عادت دهیم، فرزندان امروز شما پدران و مادران آینده این کشور هستند./ فردیسان