به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ نمایندگان مجلس در جلسه علنی به بحث در مورد بخش ۱۸ لایحه برنامه ششم توسعه که مربوط به مباحث سیاسی ، دفاعی و امنیتی بود، پرداختند.

نمایندگان در جریان بررسی مواد این بخش مصوب کردند که با مشارکت ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات طرح جامع توسعه قدرت نرم دفاعی و سایبری و مقابله با جنگ نرم تدوین می‌شود.

نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس، ماده ۱۲۲ لایحه برنامه را به‌منظور افزایش ظرفیت‌های قدرت  نرم و دفاع سایبری به تصویب رساندند، که به‌منظور افزایش ظرفیت‌های قدرت نرم و دفاع سایبری و تأمین پدافند و امنیت سایبری برای زیرساخت‌های کشور، طرح جامع دربرگیرنده توسعه قدرت نرم دفاعی و سایبری و مقابله با جنگ نرم با مشارکت ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات در سال اول اجرای قانون برنامه تهیه و پس از تصویب شورای عالی فضای مجازی از سال دوم به اجرا درمی‌آید.

همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده ۱۲۳ این لایحه را به تصویب رساندند که بر اساس آن به‌منظور ارتقاء نظم و امنیت و توسعه پیشگیری و مقابله با جرائم، کنترل مؤثر مرزها و همچنین کاهش تخلفات و حوادث رانندگی اقدامات زیر در طول اجرای قانون برنامه اجرا می‌شود:

الف) ارتقاء نظم و ایمنی حمل‌ونقل و عبور و مرور؛

۱- دولت مکلف است اقدامات و سازوکار لازم برای کاهش تلفات حوادث رانندگی با تأکید بر تجهیز و تقویت پلیس راهنمایی و رانندگی، ارتقاء کیفیت ایمنی وسایط نقلیه، تقویت و تکمیل شبکه‌های امدادرسانی و فوریت‌های پزشکی، اصلاح نقاط حادثه‌خیز جاده‌ای و توسعه فرهنگ صحیح ترافیکی را فراهم نماید به‌نحوی‌که تلفات حوادث رانندگی نسبت به تعداد ده‌هزارم دستگاه خودرو تا پایان اجرای قانون برنامه ۳۱ درصد کاهش یابد.

۲- کلیه معابر اصلی، میادین و بزرگراه‌ها در مراکز استان‌ها و کلان‌شهرها و همچنین جاده‌های اصلی و آزادراه‌ها با نصب، نگه‌داری و به‌روزرسانی سامانه‌های کنترلی و مراقبتی هوشمند توسط شهرداری‌ها و وزارت راه و شهرسازی تحت پوشش قرارگرفته و این سامانه‌ها و دسترسی لازم آن در اختیار نیروی انتظامی قرار گیرد.

نمایندگان مجلس با ۱۰۴ رأی موافق، ۱۳ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع  ۲۳۹ نماینده حاضر به این مصوبه رأی دادند.

همچنین بخشی از ماده ۱۲۳ لایحه برنامه ششم درباره نصب و راه‌اندازی ایکس‌ری در مبادی گمرکی و استخدام نیروی انتظامی در طول سال‌های برنامه ششم برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق برنامه ارجاع شد.

*تکلیف مجلس به دولت برای ایجاد پدافند سایبری در سطح ملی

نمایندگان مجلس با تصویب ماده ۱۲۵ دولت را مکلف کردند با هدایت و هماهنگی سازمان پدافند چندین اقدام انجام دهد.

بر این اساس دولت مکلف به ایجاد سامانه پدافند سایبر در سطح ملی و ارتقاء قدرت رصد، پایش، تشخیص و هشدار دهی، مصون‌سازی و افزایش توان مقابله با پیامدهای ناشی از وقوع احتمالی تهدید با بهره‌گیری از ظرفیت دستگاه‌های استانی و نیروهای مسلح باهدف مصون‌سازی و یا بی‌اثر سازی این‌گونه تهدیدات بر سرمایه ملی شد.

همچنین مجلس در مصوبه‌ای دیگر افزایش سطح آموزش سایبری مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی به‌منظور جلوگیری از نفوذ و مختل نمودن سیستم‌های نرم‌افزاری دستگاه ذی‌ربط و  توسعه آمادگی‌ها را به تصویب رساند.

از مجموع ۲۳۸ نماینده حاضر در مجلس ۱۴۴ نفر با این مصوبه موافقت کردند./خبر آنلاین