محمود واعظی، وزیر ارتباطاتبه گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ چندی پیش وزیر ارتباطات و معاونینش خبر از سرعت بخشیدن به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات از طریق ورود شرکت های آمریکایی و واگذاری پروژه هایی از این طرح ملی به آنها را رسانه ای کرده بودند که با واکنش های محکم مردم، فعالین فضای مجازی و کارشناسان این حوزه مواجه شدند.

اقدامی که مخالف اقتصاد مقاومتی و سخنانی بود که در نشست های منظم رسانه ای وزیر مبنی بر استفاده از نیروی و کارشناسان جوان ایرانی بمنظور پیش برد فعالیت های حوزه فضای مجازی بود.

محمود واعظی در حاشیه همایش پدافند غیرعامل در وزارت ارتباطات در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ظاهرا وزارت ارتباطات شبکه ملی اطلاعات را با همکاری اپراتور آمریکایی ای پی اند تی(AP&T) انجام می دهد گفت: این موضوع را تکذیب می کنم اما توسعه و راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را با همکاری ۱۲ مشاور خارجی پیش می بریم.

وی افزود: آن چه مهم است شواریی که برای تصمیم گیری شبکه ملی اطلاعات است ۱۰۰ درصد در این وزارتخانه تشکیل می شود و جلسات متعددی هم دارد که در آن از شرکت های اینترنتی و اپراتورها نیز دعوت می کنیم تا نظرات خود را در این مورد ارائه دهند زیرا آن ها باید در پیاده سازی این شبکه نقش داشته باشند.

نفوذ در سطح تصمیم گیری

به عقیده بسیاری این نوع پاسخ های رسانه ای که اغلب اوقات از زبان سیاست مداران شنیده می شود، در حوزه تصمیم گیری مسائل کاملا فنی و تکنولوژیکی، دارای نیات غیر واقعی است.

زمانی که ارزشمند ترین کالای قرن اطلاعات نام می گیرد و راه های دستیابی به این اطلاعات همواره با صرف هزینه های سنگین همراه می شود، آیا در بهترین حالت، وزارت ارتباطات سهل اندیشانه و غافل معابانه در راه قرار دادن این راه های نفوذ و دسترسی به اطلاعات ملی به دشمنان قسم خورده مردم ایران قدم بر نمی دارد؟ آن هم بگونه ای که برای بررسی راه های نفوذ، از دشمنان دعوت کرده و برای این پروژه نفوذ به  آنها دستمزد نیز در نظر گرفته است.