ایرانیان خارج از کشور طیف گسترده ای را شامل می شوند که امروزه در سرتاسر جهان در حال زندگی می باشند . تقریبا می توان گفت در جهان جایی نیست که ایرانیان پایشان را بدان جا نگذاشته باشند و در آن سکونت نداشته باشند . از آسیا گرفته تا اروپا ، آمریکای شمالی و جنوبی ، آفریقا و اقیانوسیه ایرانیان بسیاری مستقر می باشند .
یکی از مهمترین نقاط استقرار ایرانیان خارج از کشور ، کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس می باشد که خیل عظیمی از ایرانیان را شامل می گردند .
کشور کویت نیز یکی از کشورهایی است که از دیرباز ایرانیان برای تجارت ، کار و فعالیت در آن رفت و آمد داشته و چه بسا بسیاری از کویتی های کنونی بعضا دارای نژاد اصالت ایرانی می باشند .
در کشور کویت برآورد ها متناقض است اما به گفته برخی بعضا در زمان هایی تعداد ایرانیان مقیم در این کشور به بیش از صد هزار نفر می رسیده است که امروزه حکایت از جمعیت ۵۰ هزار نفری را اعلام می کنند اما منابع رسمی تا کنون آماری را ارایه نداده اند .
به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران “فیمنا” ، در این بین نیز یکی از پویا ترین و فعال ترین کشورها در خصوص اطلاع رسانی اوضاع و احوالات داخلی کشور مقیم و ایرانیان مقیم آن کشور ، کشور کویت می باشد که به فضل حضور وبلاگ اطلاع رسانی به نام ایرانیان مقیم کویت توانسته است ضمن ایجاد بسترهای اطلاع رسانی به پلی میان ایرانیان داخل کشور و خارج از کشور تبدیل گردد .
متاسفانه سفارت جمهوری اسلامی ایران در کویت و رایزنی فرهنگی نیز نتوانسته اند آن طور که لازمه ی ایجاد بسترهای اطلاع رسانی و ارتباطی در فضای مجازی است با دیگر ایرانیان محیا سازند و این مسئله یکی از مهمترین مشکلات امروزی کاربرد دیپلماسی فضای مجازی در بدنه وزارت امور خارجه کشورمان می باشد .

Untitled-1
وبلاگ ایرانیان مقیم کویت به آدرس http://isk.blogfa.com از سال ۱۳۸۳ تا کنون بیش از ۱۲۰۰  خبر را اطلاع رسانی کرده است و توانسته است روزانه بیش از ۱۰۰۰ بازدیدکننده را جلب نماید .
این وبلاگ کوشش کرده است تا ضمن پر کردن خلاهای اطلاع رسانی از کشور کویت و ایرانیان مقیم کویت ، اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار تجار ایرانی قرار داده و ضمن راهنمایی از اوضاع شرایط اقتصادی و سیاسی ، مراکز دولتی و غیر دولتی کویت را نیز به کلیه علاقه مندان معرفی نماید .
بدون شک می توان گفت امروزه یکی از پر طرفدارترین وبلاگ های خبری از ایرانیان خارج از کشور وبلاگ ” ایرانیان مقیم کویت ” یا به قولی دیگر آی اس کا “isk” می باشد که روزگاری با نام ایسکنا در کشور کویت معروف گردیده بود .

kuwait
نکته حائز اهمیت دیگر این است ، با اینکه در شبکه های اجتماعی مختلفی نیز همچون فیس بوک و کلوب صفحاتی با نام ایرانیان مقیم کویت وجود دارد و این صفحات جزو صفحات فعالی می باشد اما به دلیل به روز بودن اطلاعات این وبلاگ و ارتباطات متناسب با بازدیدکنندگان خود ، توانسته ضمن حفظ مرجعیت خبری خود ، مخاطبان بیشتری را جذب و جلب نماید .
امید است بتوانیم با ایجاد بسترهای اطلاع رسانی توسط مردم ، زمینه های ارتباطی سالم در محیط های امن فضای مجازی ایجاد گردد که این امر نیز باید به عنوان گوشزد به مسئولین محترم وزارت امور خارجه اعلام گردد و ضعف های کنونی صرفا با عضویت وزیر محترم در یک شبکه اجتماعی فیلتر شده و غیرقانونی داخل کشور حل و فصل نخواهد شد .