به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ امروزه روش های ارتباطی با دیگران از طریق “اینترنت” افزایش یافته است، پست الکترونیک، پیام های کوتاه، چت روم ها، وب پایگاه ها و بازی ها، روش هایی برای گسترش و حفظ روابط اجتماعی شده اند.

فضای مجازی، نسل جدیدی از فضای روابط اجتماعی است، که با وجود اینکه عمر خیلی زیادی ندارد، توانسته است به خوبی در زندگی مردم جا باز کند.کودکان در فضای مجازی

مردم بسیاری، در سنین مختلف و از گروه های اجتماعی متفاوت در فضای مجازی کنار هم آمده اند و از فاصله های بسیار دور در دنیای واقعی، از این طریق با هم ارتباط برقرار می کنند.

ظهور تکنولوژی های نوین ارتباطی در عصر حاضر به همراه تحولاتی که در فضای مجازی بوجود آمده است، بسیاری از کارکردهای خانواده ها را دچار اختلال کرده است، در مباحث آسیب شناختى نهاد خانواده، یکى از محورهاى مهم، بررسى آسیب­هاى ناشى از “تحولات خانواده” است.

تحولاتى که خود، منشأ بروز دگرگونى­هایى عمیق و اساسى در نوع روابط و ارزش­هاى خانوادگى مى­باشند، بسیارى از این تحولات و دگرگونى­ها از بیرون، بر خانواده تحمیل مى­شود.

امروزه در بسیاری از خانواده های ایرانی، در سبد فرهنگی خود، شبکه‌های ماهواره‌ای، فضای مجازی، رسانه‌های مدرن است، که هر کدام به نوبه خود بخشی از فرآیند تأثیرگذاری در خانواده را هدف گرفته‌اند، از زمانى که اینترنت وارد فضاى زندگى انسان شده تا به امروز، على رغم تمام محاسن و مزایاى آن، یکسرى دغدغه­ها و نگرانى­هایى را بر خانواده­ها تحمیل نموده است، موضوعی که در تمام جوامع موضوعیت داشته و محدود به جامعه­ و یا اقلیتی خاص نمی­شود.

به دلیل ویژگی­های خاص فضای مجازی و نو بودن این پدیده، بسیاری از والدین فرصت، امکان و یا توان کافی برای شناخت دقیق این فضا و کاربردهای آن را به دست نیاورده­اند و عدم آشنایی مناسب آنها با این فضا و در مقابل استفاده روزمره نوجوانان و جوانان و حتی کودکان از این فضا باعث شده است که، یک فضای محرمانه و خصوصی در داخل خانه برای فرزندان ایجاد شود و آنها بدون دغدغه و بدون احساس وجود ناظر بیرونی به سایت های مختلف در این فضا دسترسی یافته و بعضاً به دلیل ویژگی­های سنی و شخصیتی و کنجکاوی­های خود متأثر از فضاهای ناسالم موجود در اینترنت گردند.

اینترنت و فضای مجازی، به لحاظ کارکرد شناسی، فضایی چند بعدی است که می تواند همزمان اثرات مختلفی را در حوزه روانی، تربیتی، اخلاقی و در یک جمله در جنبه های مختلف زندگی افراد بر جای بگذارد.

به همین لحاظ، شناخت ویژگی های موثر این پدیده تکنولوژیک سبب گسترش برنامه ریزی جهت کاستن از اثرات نامطلوب و افزایش بهره برداری از ویژگی های مثبت آن می گردد.

بعضی از شبکه‌های ماهواره‌ای که به طور تخصصی تمام تمرکز خود را بر مقوله خانواده نهاده است و پیام مشترک برنامه‌های این شبکه‌ها عبارتند از، “ترویج خانواده‌های بی‌سامان و لجام گسیخته در مقابل ساختار خانواده، عادی سازی خیانت همسران به یکدیگر، عادی جلوه‌دادن روابط جنسی دختر و پسر پیش از ازدواج، ترویج فرهنگ هم‌باشی به جای ازدواج و عادی جلوه دادن سقط جنین برای دختران” است.

پیامدهای مواجهه مخاطبان ایرانی با برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای دغدغه‌های بسیاری را برای جامعه کار‌شناسی ایجاد کرده است.

بسیاری از کار‌شناسان خانواده و بهداشت جنسی از برنامه‌ریزی برای تأثیر فرهنگی این سریال‌ها، در عادی‌سازی خیانت زوجین به یکدیگر می‌گویند.

افزون بر شبکه‌های ماهواره‌ای ما مواجه با سیل عظیم دی‌وی‌دی‌های سریال‌های خارجی هستیم که بخش عمده این سریال‌ها در مقوله زن و خانواده با ترویج فرهنگ بی‌حیایی و بی‌عفتی وعادی‌سازی مقوله خیانت، عشق‌های ضربدری و مثلثی، قصد همراه کردن مخاطب با خود را دارد و ممکن است مخاطب با دریافت پیام این سریال‌ها، با محتوای ارائه شده آنها احساس هم‌ذات‌پنداری ‌کند.

 نوجوانان و جوانان به دلیل موقعیت سِنّی، تمایل بیشتری به تکنولوژی های مدرن نشان می دهند، به خصوص پدیده های مدرن زودتر و بیشتر متأثّر می شوند.

بنابراین، در این فضای گسترده و بی نهایت، انواع مختلفی از اطلاعات در اشکال مختلف متن، صوت، تصاویر ویدئویی، عکس موجودند، که از تنّوع بی نظیری برخوردار می باشند.

این تنوع، از حوزه های علمی تا مذهب و سرگرمی و از آنجا تا ترویج خشونت و ترور و پورنوگرافی و آزار کودکان گسترانیده شده و به همین دلیل، سوالی که مطرح می شود، این است که آیا فضای مجازی برای جوانان به خودی خود فضایی خطرناک و خطرساز است، یا مفید و موقعیت ساز.

بر این اساس، فرضیه ای طراحی می شود که معتقد است، فضای اینترنت متاثّر از نحوه استفاده از آن است، که اثرات خود را آشکار می سازد و در مورد جوانان و نوجوانان، نحوه هدایت، کنترل و نظارت بر آنان می باشد، که سبب ساز تاثیر مثبت یا منفی آن می گردد./ موج رسا