به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ سرهنگ ‌فرامرز شاکری  گفت‌: در پی ارجاع پروندهای با موضوع کلاهبرداری مرتبط با رایانه از سوی قاضی ویژه رسیدگی به جرائم سایبری دادسرای عمومی  و انقلاب شهرستان سنندج به پلیس فتا استان‌، تحقیقات در این خصوص توسط کارگاهان  پلیس فتا آغاز گردید .

وی افزود‌: در این رابطه از شکات  تحقیق به عمل آمد که اظهار داشتند، خانمی ناشناس با شماره همراه، اول با منزل آنها  تماس و اظهار داشته در قرعه‌کشی خرید مبل و وسایل دیگر خانگی برنده یک‌ دستگاه ظرفشویی شده‌اید و در ادامه شماره‌ دیگری را ‌معرفی که با ایشان تماس بگیرند‌. نهایتا با نامبرده نیز تماس که خود را نماینده شرکت تعاونی مصرف فرهنگیان  معرفی و با اغفال شکات  به بهانه هزینه ایاب و ذهاب  از هر نفر مبلغ ۵/۱ میلیون ریال در خواست کرده که شکات به صورت اینترنتی به شماره کارت وی واریز نموده‌اند و پس از آن متوجه شده‌اند که این موضوع کلاهبرداری بوده است‌. در ادامه با تحقیقات و پی‌جویی اینترنتی مظنون  مورد نظر شناسایی و مشخص گردید که ساکن کرج می باشد .
این مقام انتظامی ادامه داد‌: در تحقیقات مشخص گردید مظنون کرجی به دلیل داشتن پرونده‌های متعدد تحت تعقیب پلیس آگاهی استان نیز قرار گرفته و نهایتا توسط آن پلیس دستگیر گردیده است‌. لذا با هماهنگی قضای‌، متهم در اختیار پلیس فتا قرار گرفت و در مواجه با دلایل و مستندات پرونده به بزه انتسابی معترف و بیان داشت، با استفاده از فضای مجازی و اطلاعات درج شده در سایت‌ها اسامی مدارس و معلمان نمونه را استخراج و پس از استخراج اطلاعات تکمیلی با کارکنان و معلمین مدرسه صحبت نموده و خود را به عنوان همکار و مدیر فروشگاه تعاونی به‌ آنها معرفی و شماره تلفن همراه و شماره پرسنلی آنها را اخذ و در مرحله دیگری با تغییر صدای خود شبیه خانم‌ها و جلب اعتماد مالباختگان‌، اقدام به کلاهبرداری به روش مذکور می‌نمودم‌. لذا با توجه به اعترافات  متهم و به همراه چندین نفر از مالباختگان که اکثرا” فرهنگی بودن تحویل دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان گردید .
رئیس پلیس فتا کردستان به کلیه همشهریان توصیه کرد: در صورت مواجه با این‌گونه تماس‌ها‌، اقدام به راستی آزمایی نمایند و با هر تماسی که گرفته می‌شود و از آنان اطلاعاتی در خصوص خود افراد داده می‌شود‌، اعتماد نکنند‌، چون این افراد می‌تواند این نوع اطلاعات را از فضای مجازی جمع‌آوری کرده باشند‌.
وی ادامه داد: از هر گونه انتشار اطلاعات خصوصی در فضای سایبر خوداری کرده و انتشار هر مطلب بی‌اهمیتی درباره افراد به  منزله انتشار مسائل خصوصی می‌باشد و می‌تواند مورد سوء‌استفاده کلاهبردان قرار گیرد .
سرهنگ شاکری در پایان گفت: در صورت بروز مشکلات در فضای سایبری، پلیس فتا آمادگی مقابله با جرائم رایانه‌ای را دارد و از عموم مردم درخواست داریم در صورت مواجهه با جرائم رایانه‌ای مراتب را سریعاً به وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  بخشش  ارتباطات مردمی با ما گزارش کنند./پلیس فتا