خبرگزاری سینا (http://sinapress.ir) که به طور تخصصی در حوزه علم و فناوری فعالیت می‌کند امروز افتتاح شد.

به گزارش سیتنا به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری سینا که به طور تخصصی در حوزه علم و فناوری فعالیت می‌کند امروز با حضور انتظامی معاون امور مطبوعاتی رئیس جمهور و حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی افتتاح شد.

در مراسم افتتاحیه خبرگزاری سینا، محمدحسین ایمانی خوشخو مسئول این خبرگزاری گفت: خبرگزاری سینا تریبون انتشار موفقیت‌‌های نظام است و بر اساس تأکید مقام معظم رهبری باید گفتمان پیشرفت علم و فناوری را در این خبرگزاری تقویت کنیم.

وی افزود: هدف از افتتاح این خبرگزاری تکریم نخبگان، ارتباط مسئولان با نخبگان، بررسی پدیده مهاجرت نخبگان و ایجاد جریان تخصصی از اطلاعات مورد نیاز است.

ایمانی گفت: در این خبرگزاری آنچه دلگرم کننده است را منتشر می کنیم و وارد فضای حاشیه‌ای رسانه‌ها نمی‌شویم.

*نقش حیاتی رسانه‌ها در انتشار پیشرفت‌های کشور

حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی در ادامه گفت: کتاب آسمانی ما و همچنین بزرگان دین ما در قدرت علم تأکید داشته‌اند و بحران اخیری که به لحاظ اقتصادی در دنیا به وجود آمد نشان داد که کشورهایی که اقتصاد مبتنی بر فناوری دارند از بحران عبور می‌کنند.

وی با اشاره به مشکلات کشور در حوزه تبدیل علم به فناوری گفت: در این حوزه باید بازنگری جدی داشته باشیم تا اقتصادمان از اقتصاد متکی بر نفت به اقتصاد علمی تبدیل شود و در این زمینه رسانه‌ها نقش بسیار مهمی دارند و امیدواریم ایجاد این خبرگزاری بتواند بر توسعه علم و فناوری کشور تأثیر داشته باشد.

همچنین جهانگرد معاون وزیر ارتباطات گفت: ادامه حیات ما و اقتدار ملی ما بدون تکیه بر دانش و تخصص غیرممکن است و جهاد دانشگاهی در زمینه علمی بسیار تأثیرگذار بوده است.

وی افزود: ایجاد خبرگزاری تخصصی مـأموریت مضاعفی را در ثبت هویت علمی کشور بر عهده دارد.

در ادامه انتظامی معاون مطبوعاتی رئیس جمهور گفت: در حوزه‌هایی که بخش خصوصی می‌تواند فعالیت کند دولت فقط باید حمایت کند اما در حوزه‌های دیگر دستگاه های دولتی باید وارد شده و نبود بخش خصوصی را جبران کنند.

وی با بیان اینکه علم یک مسئله قدرت‌بخش است، گفت: سند نقشه جامع علمی باید نصب‌العین سیاست‌گذاری‌ها قرار بگیرد و رسانه‌هایی باشند که علم را به زبان مردم تبدیل کنند.

وی با اشاره به ۷ اولویت وزارت ارشاد در بستر حمایتی‌اش گفت: رسانه‌هایی که مأموریت علمی دارند باید حمایت ویژه شده و یارانه این رسانه‌ها نیز متفاوت باشد.

انتظامی اظهار داشت: روزنامه‌نگاری باید به شکل تخصصی دنبال شود و هر حوزه انجمن مستقلی را تشکیل دهد تا سطح استاندارد افزایش یابد.

در ادامه علی منتظری رئیس سابق جهاد دانشگاهی ایجاد خبرگزاری علمی را سبب رفع کمبودها در انتشار مسائل علمی برشمرد و گفت: در این کشور محققان بسیاری در حال تلاش هستند که تلاش آنها بازتاب مناسبی ندارد که اگر بتوانیم این تلاش را بازتاب دهیم قدم بزرگی برداشته ایم.

وی افزود: در این خبرگزاری به دنبال استفاده از ظرفیت دانشجویان برای انتشار تلاش محققان کشور هستیم.