به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ مدیر سایبری مؤسسه مطالعات امنیت ملی، گبی سیبونی، می‌گوید اهداف هکرها در انتخابات، واقعی نیستند. هک انتخابات با هم یک شرکت خصوصی تفاوتی ندارد. اگر هکرها در انتخابات موفق شوند، جای شگفتی نیست. اگر هکرها از جانب دولت روسیه باشند و فقط یک مجرم محسوب نشوند، توانایی‌های چین، آمریکا و انگلیس می‌تواند جلوی هک کردن آن‌ها را بگیرد.
وی همچنین درباره حمله سایبری به ستاد ماکرون، رییس‌جمهور جدید فرانسه، معتقد است: هک کردن ستاد وی ممکن است قبل از اینکه ماکرون به‌عنوان پیشتاز مطرح شود، روی داده باشد.
این مدیر سایبری افزود هکرها امکان دارد بسیاری از کاندیداها را هک کرده باشند، اما کشورها منابع کافی برای دفاع کامل از آن‌ها را ندارند.
سیبونی به‌منظور حفاظ اسراییل در برابر حمله سایبری به انتخاباتش، پیشنهاد داد: باید انتخابات به‌عنوان یک زیرساخت حیاتی، تعریف شود و سرمایه‌گذاری بیشتری برای حفظ انتخابات الکترونیک، صورت بگیرد.
وی افزود مهم‌تر از مسائل هک ستادهای انتخاباتی و شبکه‌های رأی‌گیری، موضوع پروپاگاندا با همان تبلیغاتی سیاسی است؛ یعنی توانایی کسانی که خارج از حوزه سیاسی هستند ولی می‌توانند با اخبار جعلی، روی انتخاب کاندیدای موردنظر مردم تأثیر بگذارند. سیبونی، کلید اصلی مقابله با اخبار جعلی و پروپاگاندا را، ایجاد تعادل میان فعالان داخلی و متوقف کردن و به حاشیه راندن تأثیر این اخبار جعلی از سوی بازیگران خارجی دانست.
در ادامه، مدیر سایبری اندیشکده اسراییلی INSS، اظهار داشت، سازمان‌های اطلاعاتی اسراییل باید اطلاعات خود را با کمپین‌های سیاسی بزرگ‌تر، به اشتراک بگذارد، درباره آسیب‌پذیری‌های سایبری به آن‌ها هشدارهای ویژه‌ای را بدهد، دستورالعمل‌هایی را ارائه و حتی بودجه‌ای را برای دفاع سایبری این کمپین‌ها اختصاص دهد. به‌علاوه کمپین‌های یادشده باید تحت یک اجبار قانونی، خودشان را در برابر حملات سایبری ایمن کنند و امنیت نباید یک مسئله داوطلبانه تلقی شود. وی بر این باور است تنها شرکت‌های بزرگ، چنین تمرکزی را روی امنیت دارند.
گبی سیبونی معتقد است باید هزینه‌های زمانی و مالی حمله به انتخابات اسراییل را آن‌قدر بالا برد که هکرها از حمله، منصرف شوند. وی افزود دموکراسی غرب باید یک مرز قانونی و واحد را با یک سیستم جدید اشتراک‌گذاری اطلاعات برای پیشگیری از تأثیر اخبار جعلی و هک انتخابات، ایجاد کنند. این مرز را باید شرکت‌های بزرگ فناوری مانند فیس‌بوک و توییتر و سایر پلتفرم‌های رسانه‌ای اجتماعی را رعایت کنند.
درنهایت وی ظهور فناوری‌های جدید برای انتشار اخبار جعلی را یک هشدار قلمداد کرد و اسراییل را آماده مقابله با اخبار جعلی و پروپاگاندا دانست./سایبربان