سرویس نگاهی به وبلاگ ها : مراد علی امین وند فعال و کارشناس فضای مجازی در وبلاگ شخصی خود به بررسی وضعیت کنونی فضای مجازی کشور و ارایه پیشنهاداتی نسبت به دولت در زمینه فضای مجازی اقدام نموده است .

به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران “فیمنا” امین وند در این یادداشت خود از رئیس جمهور خواسته است همانند امام راحل (ره) و امام خامنه ای به جوانان و نوجوانان این کشور اعتماد نماید و به آنان اجازه دهد در سال ۱۳۹۳ نیازهای فضای مجازی کشور را با تولیدات بومی و ملی تامین نمایند .

43534535امروزه فضای مجازی تیغ دو لبه ای است که یک لبه ی آن برنده برنده است که می تواند کشنده باشد . لبه ی دیگر آن نیز می تواند تبدیل به یک ابزار مفید باشد که دست یابی به مرحله مفید واقع شدن آن بسیار سخت اما شدنی است .
می توان از فضای مجازی برای رفع نیازهای فکری و تاثیر گذاری عقیدتی و روحی برای عموم جامعه متناسب با نیازهای جامعه استفاده نمود . فضای مجازی امروزه یکی از ارزان ترین ، سریع ترین و پربار ترین ابزار محتوایی در گسترده توزیع وسیع قرار دارد به نحوی که امروزه بیش از یک میلیارد نفر در سطح جهان به صورت مستقیم در ارتباط می باشند .
کشور ما نیز از این مستثنی نیست و هر روز بر تعداد استفاده کنندگان این ابزار افزوده می شود . این افزایش استفاده کنندگان می تواند هم مفید باشد و هم مضر . اما نکته ای که چند صباحی است کارشناسان فضای مجازی را نگران کرده است رویکرد برخی دولتمردان نسبت به این ابزار می باشد .
برخی با سواستفاده از واژه هایی همچون خودسانسوری و فرصت سازی به دنبال مکانیزم بومی سازی ابزارهای مضر آن می باشند . در قضیه شبکه های اجتماعی ، کشور ما به بیش از صدها شبکه اجتماعی داخلی و خارجی دسترسی دارد و تقریبا می توان گفت به ۹۹ % این شبکه ها دسترسی داریم اما تنها مشکل این روزهای کشور ما بار روانی ایجاد شده توسط استکبار رسانه ای و همصدایی برخی از افراد داخلی است . البته نمی توان گفت که تمامی این صداها به ایادی استکبار جهانی وابسته هستند اما صداهایی مجهول نیز شنیده می شود که لازم است دولتمردان جمهوری اسلامی نسبت به شفاف سازی و جدا سازی خود از این امور اقدام نمایند . الحمدلله تاکنون صدایی از مسئولان این چنین شنیده نشده است اما بلاخره این افراد نظریاتی دارند که در بحث آزادی بیان هیج گونه هرجی وارد نیست اما به دلیل اینکه ایادی داخلی آنان برای به کرسی نشاندن سخنان خود ، سعی می نمایند لحن کلامی خود را با مسئولین دولتی نزدیک کنند . این امر برای عموم جامعه قابلیت تفکیک کلامی و فهوای معنایی وجود ندارد فلذا لازم است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت امورخارجه در بیانی روشن اقدام به شفاف سازی نظریات و رویکرد خود را داشته باشند .
همچنین انتظار است که شورای عالی فضای مجازی که مسئولین امنیتی ، اطلاعاتی ، فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و قضایی کشور با حضور ریاست محترم جمهور حضور دارند برای یکبار و آخرین بار پرونده رویکردی دولت و نظام را شفاف سازی نموده و حساب طرفین موافق و مخالف را مشخص نماید .
در این زمینه مردم ، مسئولین و کارشناسان حساب کار خود را دارند و مثلا می دانند دسترسی به سایت های فیلتر شده به صورت یک جرم واقعی تلقی گردیده و قوه قضائیه باید با آن برخورد کند . امروزه گزینش همین وزارتخانه ها عضویت در این شبکه ها را به گونه نکته منفی می داند ولی ریاست همان مجموعه در آن شبکه ها عضو هستند این یک نوع تضاد است .
تضاد در نگرش و گزینش آن نسبت به افراد متفاوت سبب کاهش اعتماد عمومی می شود و این مسئله باید هر چه زودتر تمام گردد . وقتی قریب به اتفاق کارشناسان عملیاتی بر لزوم مسدود سازی و محدود سازی دسترسی به دو شبکه آمریکایی و صهیونیستی را متذکر می شوند چرا باید چند نفر جو روانی کشور را به هم بریزند .
دولت یازدهم دولت آرامش و تدبیر است ولی آنچه که امروزه در خصوص فضای مجازی دیده می شود با رویکرد کلان دولت در تضاد است و این به اعتماد عمومی مردم به دولت ضربه می زند . انتظار ما از دولت حل این مسائل است تا بتواند کشور با هر چه آرامش بیشتر به سمت موفقیت و پیشرفت حرکت کند .
اگر جلوی ورود این هجمه های فرهنگی ، سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استکبار جهانی را خودمان نگیریم سیل ما را خواهد برد و آن وقت است که خواهیم گفت ای داد بیداد . آن وقت دیر است . فرصت ها را نسوزانیم . باید با یک ابتکار عمل ، شبکه های داخلی را تقویت کنیم و مردم را به استفاده به این ابزارها ترغیب نماییم تا بتوانیم جلوی آنها را بگیریم . خودمان با دستان خودمان ، سدها را خراب نکنیم . بیایید به فرزندان انقلاب اعتماد کنیم همانگونه که امام خمینی (ره) به جوانان کشور اعتماد کرد و انقلاب ۵۷ را رقم زدند . امام خامنه ای با اعتماد به جوانان این کشور ، سبب پیشرفت علمی این کشور گردیدند . امروزه پیشرفت هسته ای ، خوباوری ، مقابله با تحریم ها و صدها کار بزرگ دیگر حاصل اعتماد امام خامنه ای بوده است . ایشان در حرم رضوی به مناسبت سال ۱۳۹۳ فرمودند : گسترش کارفرهنگی بین جوانهای انقلابی نقش بسیارزیادی برای پیشرفت کشورایفا کرده است . از دکتر حسن روحانی رئیس جمهور محترم که در آغاز راه سال ۱۳۹۳ می باشند نیز انتظار داریم امسال را سال اعتماد به جوانان حداقل در حوزه فضای مجازی بدانند و آن را به مدیران کلان و وزرای دولت ابلاغ نمایند تا همگان با هم بتوانیم همگام با برنامه های دیگر دولت ، کشوری آباد و مستحکم تر از قبل داشته باشیم . به امید فردایی بهتر برای ایرانی سرافراز .
یادداشت از مراد علی امین وند فعال و کارشناس فضای مجازی

برای مراجعه به وبلاگ مراد علی امین وند از آدرس http://ali.aminvand.com استفاده نمایید .