به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ برخی شرکت‌های اروپایی و چینی، متهم شده‌اند که اقدام به فروش تجهیزات نظارتی به خبرنگار پوششی الجزیره کرده‌اند. ظاهراً این خبرنگار خود را نماینده دولت‌هایی نظیر جمهوری اسلامی ایران و سودان جنوبی معرفی کرده است. ایران و برخی از کشورهای دیگر بر اساس ادعای مقامات غربی، کشورهایی هستند که حقوق بشر را در زمینه آزادی بیان رعایت نمی‌کنند و همواره به همین خاطر، با تحریم‌هایی روبرو شده‌اند. به ادعای رسانه‌های منتشرکننده خبر، تجهیزاتی که به این خبرنگار فروخته شده، مواردی هستند که برای نظارت بر مخالفان سیاسی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

شبکه‌ی الجزیره، در مجموعه‌ی خبری جدید خود، تحت عنوان «تجار جاسوس» (Spy Merchants)، از دو شرکت ایتالیایی «IPS» و «AREA» و شرکت فناوری سمپتین (Semptian) چین، به عنوان فروشندگان تجهیزات نظارتی، به ایران و سودان جنوبی، نام برده است. بر اساس ادعای خبرنگار الجزیره، این فروشندگان، وعده داده بودند که با برداشتن نام و نشان و لوگوهای تجاری این محصولات، امکان ردیابی تجهیزات مذکور را از بین ببرند. پیشنهادات شرکت‌های یاد شده، راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها را نیز، شامل می‌شود. به عنوان مثال، فروش تجهیزات به شرکت‌های پوششی در تونس و انتقال این محصولات، به داخل خاک سودان، یکی از روش‌های کارآمد در بی اثر سازی تحریم‌های اعمال شده‌ی غرب است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، شرکت AREA، به‌منظور تسریع روند غیرقابل ردیابی شدن محصولاتش، با شرکت ترکیه‌ای BTT نیز، همکاری‌هایی داشته است؛ به عبارت دیگر، این شرکت ترک، برای دور زدن تحریم‌ها، محصولات نظارتی را تحت عنوان «تجهیزات تست مخابراتی»، به کشورهای هدف صادر می‌کرده است.

خبرنگار الجزیره، مدعی شده است که شرکت‌های یاد شده، از هیچ جعل و تقلبی، در جهت پیش برد اهداف تجاری خود، روی‌گردان نیستند. حتی برخی رسانه، در گزارش‌های خود ادعای فروش سیستم‌های مدیریت جریان داده، از سوی شرکت IPS، به دولت ایران را مطرح نموده‌اند.

شرکت IPS نیز، در واکنش به اتهامات مطرح شده، به الجزیره گفت که این شرکت، در فعالیت‌های خود، کاملاً به قوانین پایبند بوده و به آن‌ها احترام می‌گذارد. نمایندگان این شرکت در ادامه افزودند: «ما به هیچ وجه، قصد تکمیل مذاکرات یا معامله‌ی غیرقانونی با کسانی که نمایندگانمان ملاقات کرده‌اند، نداریم و اجرای مفاد اصلی همه‌ی قراردادهای این شرکت، مستلزم اخذ مجوز قانونی از مقامات مسئول است.»/سایبربان