اولین نشست هماهنگی بین مسئولان فضای مجازی ۳۵ کشور اسلامی همچون سوریه، لبنان، عربستان، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، عراق، کویت و فلسطین با دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور برگزار شد.

در این نشست مباحث فضای مجازی و ظهور پدیده‌های نوین همچون شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های رایانه‌ای، وضعیت فعلی فضای مجازی در دنیا و آینده پژوهی در این حوزه، بررسی رویکرد توسعه رسانه، حکمرانی در حوزه فضای مجازی مطرح شد و تبادل تجربیات و اطلاعات میان مسئولان فضای مجازی کشورهای اسلامی صورت گرفت.

محمد حسن انتظاری در این نشست با تاکید بر اهمیت فضای مجازی و تاثیرات آن بر زندگی افراد گفت: فضای مجازی ویژگی‌های خاص خود را بر جامعه تحمیل می‌کند و تحولات چشم‌گیری در اجتماع ایجاد کرده است.

دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به تعریف فضای مجازی در مرکز ملی فضای مجازی کشور که آن را ادامه اجتماع انسانی بر بستر شبکه‌های ارتباطی و اطلاعاتی می‌داند، افزود: تحولات فضای مجازی از تحولات حوزه فناوری شروع شده و اکنون با پیشرفت سریع در همه حوزه‌ها بر تمام ابعاد زندگی همچون اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حاکمیتی تاثیر گذاشته است.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین وجوه عصر حاضر و تحولات جدید این است که رسانه‌های سنتی در رقابت جدی با رسانه‌های نو ظهور در فضای مجازی قرار گرفتند و با توجه به این که جایگاه ظهور این فناوری در غرب بوده است با ورود به جوامع اسلامی، سبک زندگی و ارزش‌های خاص فرهنگ غربی را با شدت بیشتری وارد کرده است.

او با بیان اینکه یکی از دلایلی که رسانه‌های اجتماعی نوظهور مورد توجه کاربران در جوامع قرار گرفتند خدماتی است که ارایه می‌دهند، تاکید کرد: با توجه به فقدان رسانه‌های بومی فضای مجازی رسانه‌های خارجی ارتباطات بین مردم را در جوامع اسلامی به دست گرفتند و در حال حاضر جریان اخبار و جریان فرهنگی در کشورهای اسلامی تحت تاثیر شبکه‌های اجتماعی خارجی قرار گرفته است بنابراین مسئولان و کارشناسان این حوزه در برابر این تحولات مسئولیت حفظ استقلال رسانه‌ای و فرهنگی و حفظ هویت کشورهای خود را بر عهده دارند.

وی افزود: ما برای رساندن پیام اسلام به جهان باید از تمامی رسانه‌ها استفاده کنیم و شکی نیست که رسانه‌های نوین در این حوزه نقش بسیار مهمی دارند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: باید از طریق رسانه‌های اجتماعی پرمخاطب پیام اسلام را به گوش جهانیان رسانده و اسلام واقعی را در برابر گروه‌های مغرض که تولید محتوای ضد اسلام می‌کنند معرفی کنیم.

انتظاری اظهار داشت: باید برای حفظ هویت و سبک زندگی اسلامی و ارایه خدمات پیشرفته و صیانت فرهنگی در این حوزه برنامه‌ریزی داشته باشیم که در ایران با ابتکار هوشمندانه مقام معظم رهبری شورای عالی فضای مجازی به عنوان نقطه کانونی متمرکز برای سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری و هماهنگی در این حوزه تشکیل شد که در حال حاضر برنامه‌های متعددی در این زمینه هم به تصویب رسانده و هم در حال پیشبرد دارد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با اشاره به اینکه رسانه‌های عمومی نقش فعالی در رسانه‌های اجتماعی ندارند و باید این نقش را به دست آورند، گفت: تجربیات مهمی در کشور بدست آوردیم و قرار شده است تا در نشست‌های مرتب و ادواری با مسئولان کشورهای اسلامی برنامه‌های مشترکی را پیش برده و تجربیات‌مان را در اختیار آنها قرار دهیم و مرکز ملی فضای مجازی تجربیات خود را در حوزه پیشبرد راهبردی فضای مجازی با دیگر کشورهای اسلامی به مشارکت خواهد گذاشت./تسنیم