به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ شرکت‌های امنیت سایبری روسی این روزها در برخی محافل امریکایی چندان محبوب نیستند. در واقع، به تازگی روسای اطلاعاتی امریکا تردیدهای خود درباره شرکت جهانی امنیت سایبری، کسپرسکی لبز را به طور علنی ابراز کردند و علت آن را خاستگاه این شرکت می‌دانند که در روسیه است.

در پی حمله ویروس واناکرای که سازمان‌های حیاتی بیش از صد و پنجاه کشور را در وضعیت وخیم ناشی از اثرات این باج افزار مخرب قرار داد، بیانیه‌ها یکی پس از دیگری صادر شدند. باج افزار واناکرای که سیستم‌عامل‌های ویندوز مایکروسافت را هدف می‌گرفت، با مسدود کردن دسترسی قربانیان به رایانه، از آنها درخواست می‌کرد در ازای فعال شدن امکان دسترسی مجدد، مبلغ مشخصی پول در قالب بیت کوین پرداخت کنند. این حمله بسیاری را به این فکر فرو برد که رایانه‌های ما تا چه اندازه در برابر حملات مشابه، آسیب‌پذیر هستند و این که آیا این حمله، اهمیت امنیت و بیمه سایبری را بالا می‌برد یا خیر.

یوجین کسپرسکی، مدیرعامل کسپرسکی لبز تمامی اتهامات امریکا درباره ایمنی محصولات این شرکت را رد می‌کند و چنین کاری را نوعی خودکشی برای کسب‌وکار شرکت می‌داند. او اینطور بحث می‌کند که مجرمان سایبری چگونه کسب‌وکار خود را متنوع ساخته و از جاسوسی تحت حمایت دولت‌ها درس می‌آموزند.او گفته است: «روندهایی که در حال حاضر می‌بینیم، و مطمئنم که در آینده هم چنین خواهد بود، اینگونه است که جرایم سایبری بسیار حرفه‌ای‌تر می‌شوند. هکرها قادرند به قربانیانی که به خوبی محافظت شده‌اند هم حمله کنند.»

کسپرسکی درباره این که آیا نظری درباره منشا اصلی اکثر این حملات دارد یا خیر می‌گوید تهدیداتی در سطح متوسط توسط هکرهایی اجرا می‌شود که به چندین زبان صحبت می‌کنند، در نتیجه، دست گذاشتن روی یک نقطه آسان نیست. در هر حال، با پیچیده شدن حملات، روندهای جدیدی شکل می‌گیرد. او اضافه کرد: «زمانی که با باندهای تبهکاران حرفه‌ای روبرو هستیم، این تبهکاران عمدتا روسی زبان هستند. آنها فقط ابزارها را طراحی و استفاده نمی‌کنند، بلکه به تجارت فناوری نیز می‌پردازند. بنابراین، می‌توانیم ردپای فناوری‌های روسی را در دستان تبهکارانی از سایر کشورها نیز ببینیم.»/سایبربان