به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ گزارش جدید شرکت EFF نشان می‌دهد شرکت‌های فناوری با گرد‌آوری اطلاعات از هر دانش‌آموزی که از طریق فناوری‌های آموزشی به اینترنت متصل است، در حال جاسوسی از دانش‌آموزان هستند.

لپ‌تاپ‌ها، ‌تبلت‌ها و فناوری‌های پوشیدنی می‌توانند اطلاعاتی مانند تاریخ تولد و جستجو‌های آنلاین هر دانش‌آموز را جمع‌آوری کنند.
شرکت EFF با بررسی ۱۵۲ شرکت ارائه خدمات فناوری که در حال حاضر در کلاس‌های درس مورداستفاده قرار می‌گیرند، دریافته است که این خدمات از هیچ رمز‌نگاری، سیاست حفظ و اشتراک‌گذاری داده برخوردار نیست.
این مرکز با بررسی بیش از هزار نفر در سرتاسر آمریکا دریافته است که والدین، معلمان و خود دانش آموزان از وضعیت حریم خصوصی در مدارس ناراضی بوده و نسبت به این وضعیت نگران هستند. اصلی‌ترین نگرانی این است که والدین نمی‌دانند فرزندانشان از چه اپلیکیشنی استفاده می‌کنند یا چه اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کنند.
کاربران اینترنتی همواره به‌واسطه خبرهایی که می‌خوانند،‌ویدیوهایی که تماشا می‌کنند و کالاهایی که خریداری می‌کنند تحت نظر هستند تا از اطلاعات آن‌ها برای انجام تبلیغات هدف‌گیری شده استفاده شود. والدین آمریکایی نگران این موضوع هستند که شرکت‌های تبلیغاتی ممکن است از ایمیل، اطلاعات خصوصی و علایق فرزندانشان برای همین اهداف استفاده کنند.
برای مثال، از تجهیزات نظارت بر سلامت در مدارس استفاده می‌شود تا فعالیت‌های جسمانی و سبک زندگی دانش‌آموزان تحت کنترل باشد. شرکت تندرستی آموزشی IHT با همکاری شرکت آدیداس فعالیت دانش‌آموزان را تحت نظر دارد. در سیاست حریم خصوصی این شرکت عنوان‌شده که اطلاعات گردآوری‌شده در این برنامه در اختیار شرکت‌های واسط قرار خواهد گرفت و یا برای کمک به بازاریابی شرکت IHT مورداستفاده قرار خواهد گرفت.
مدارس در آمریکا برای محافظت از اطلاعات دانش‌آموزان خوداتکای زیادی بر حریم خصوصی مبتنی بر سیاست‌گذاری دارند، و اگرچه بسیاری از شرکت‌های فناوری آموزشی سیاست‌هایی دارند که براساس آن‌ها داده‌های دانش‌آموزان به فروش نمی‌رسد،‌اما تاریخ ثابت کرده تمامی این سیاست‌ها با شکست مواجه شده‌اند.
در سال ۲۰۱۴ اطلاعات و سابقه ۲۰ میلیون دانش‌آموز از کالج‌ها و سکوی برنامه‌ریز شغلی ConnecteEDU بدون هیچ اطلاع‌رسانی به دیگر شرکت‌ها فروخته شد. اگرچه قانون‌های فدرال زیادی برای ممانعت از فروش اطلاعات دانش‌آموزان وجود دارد، اما این قوانین با فناوری تکامل نیافته‌اند./سایبربان