یک عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه گفت که در جلسه هقته گذشته این کارگروه بنا شد مهلت دوماهه به وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات برای کنترل داده ‌ها در اینستاگرام داده شود در غیر این صورت اینستاگرام فیلتر می‌شود.

این فرصت دوماهه در حالی به وزارت ارتباطات داده می شود که این وزارتخانه پر هیاهوی دولت یازدهم به اولتیماتوم قوه قضاییه نیز که بیش از یک ماه از اتمام آن گذشته است تنها با چند نمایش رسانه ای عبور کرد.

محمدعلی اسفنانی ضمن بیان این مطلب گفت: در جلسه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه این طور تصمیم‌گیری شد که مهلت دوماهه‌ای به وزارت ارتباطات داده شود تا این وزارتخانه مکاتباتی با مسوولان مربوطه داشته باشد و در صورتی که دسترسی امنیتی به این وزارتخانه بدهند و این وزارتخانه بتواند بخشی از داده‌های موجود در اینستاگرام را کنترل کند فیلتر آن منتفی است.

این سخنان در حالی از یک مقام با سابقه فضای مجازی شنیده می شود که همگی می دانند محتوای نرم افزارهای ارتباطی به صورت رمزگذاری شده ارسال و دریافت می شود  و در صورت شکسته شدن رمز هر یک از آنها، شرکت مربوطه به راحتی می تواند رمز گذاری خود را تغییر دهد.

از سوی دیگر این نرم افزارها که بدون هیچ گونه تبلیغاتی فعالیت می کنند و تنها سرمایه آنها را اطلاعات کاربران است، حال چگونه باید متصور شد که مدیران شرکت های صاحب نرم افزار اجازه دسترسی به دارایی های خود را به وزارت ارتباطات ایران بدهد. آیا این اظهار نظرها تنها جنبه رسانه ای ندارد؟

با توجه به مسئولیت های خطیر و کلیدی که بر دوش اعضای کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه وجود دارد، ورود به این گونه بازی های رسانه ای را دون شأن این افراد است و انتظار می رود در زمان کنونی که با رشد قارچ گونه ابزارهای جاسوسی-اجتماعی مواجه هستیم، مردم شاهد فعالیت گسترده و پیشگیرانه این کارگروه قبل از تبدیل به خطر شدن این قبیل مسائل باشد.

اسفنانی همچنین گفته است: اگر ظرف دو ماه این مشکل حل شد که هیچ اما در غیر این صورت جلسه‌ای برای تصمیم‌گیری درباره فیلترشدن یا نشدن اینستاگرام تشکیل می‌شود و در صورتی که رای به فیلتر شدن اینستاگرام داده شود، ظرف ۴ ماه اینستاگرام فیلتر خواهد شد.

این تصمیمات هنگامی که از سوی مقامی در این جایگاه شنید می شود، خنده تلخی همراه افسوس را بر چهره مخاطب می نشاند که گواه عملکرد غیر قابل قبول کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه است. کارگروهی با توان بالا اما خروجی نا کافی. سوالی که افکار را درگیر کرده “علت فرصت شش ماهه ” به نماینده شرکت صهیونیتی فیس بوک است.

نرم افزار اینستاگرام، سرویس تصویر شبکه اجتماعی (به خوانید جاسوسی) فیسبوک است. شرکت فیسبوک که بارها صهیونیستی بودنش را جار زده است، در سال ۲۰۱۱ شرکت اینستاگرام را با قیمت هر کاربر ۱۲۶ دلار، خریداری کرد. صهیونیست ها بارها دشمنی ها و کینه توزی های خود را نسبت اسلام و ایران فریاد زده اند.

حال چگونه اعضای کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه حکم به فرصت شش ماهه برای  ادامه حیات این ابزار صهیونیستی می دهند؟ آیا این تصمیمات گویای خیانت اعضا به امنیت ملی قلمداد می شود؟ آیا فشار گروه های خاص، موجب عدم انسداد این نرم افزارها شده است؟