یک مقام مسئول در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات گفت: تمامی گوشی های موبایل که به صورت قانونی وارد کشور می شوند، از نظر میزان تشعشع بررسی می شوند و در غیر اینصورت اجازه ورود به بازار را ندارند.

به گزارش فیمنا ، عظیم فرد با تاکید براینکه تمامی گوشی هایی که به صورت قانونی وارد کشور می شوند، قبل از ورود به بازار، باید از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گواهی تایید نمونه استاندارد حد تشعشع (SAR ) را بگیرند، اظهار داشت: به طور قطع گوشی موبایل، تشعشع قوی تری نسبت به آنتن های موبایل، در بدن انسان ایجاد می‌کند اما با این حال اگر حدود تشعشع را براساس استانداردهای جهانی رعایت کنند، مشکلی در استفاده از آن ایجاد نخواهد شد.

وی با بیان اینکه میزان تشعشع گوشی های موبایل دارای استاندارد تعیین شده است خاطرنشان کرد: براساس این استانداردها که تحت عنوان استاندارد SAR شناخته می شود، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به دقت گوشی هایی را که رسما وارد کشور می شود، تست و ارزیابی می کند.

مدیرکل سرویس های رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه هر واردکننده گوشی موظف است که با هزینه خود، گوشی های موبایل را برای تست، به رگولاتوری ارائه دهد، ادامه داد: این گوشی ها طبق پروتکلهای استاندارد ظرف ۲ روز در ۳ آزمایشگاه داخل کشور تست می شوند و طبق ضوابط رگولاتوری، گواهی تایید نمونه می گیرند.

وی با تاکید براینکه چنانچه حدود تشعشع این گوشی از حد مجاز بالاتر باشد، مردود خواهد شد و اجازه ورود به بازار را نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: حتی مواردی داشته ایم که مدلهایی از برند مشهوری، تشعشع بالاتر از حد مجاز داشته و مردود شده و اجازه ورود به بازار را پیدا نکرده است.

فرد با اشاره به اینکه حتی در صورت اصلاح میزان تشعشع، گوشی باید بار دیگر مورد تست در آزمایشگاه رگولاتوری قرار گیرد، گفت: بسیاری از برندهای مشهور جهانی، محصولات خود را با کیفیت مختلف به مناطق مختلف ارسال می کنند و کشورهایی که دقت بیشتری دارند این گوشی ها را قبل از ورود به بازار تست می کنند تا از استاندارد تشعشعات آنها، اطمینان حاصل کنند. اگرچه این محصولات از نظر ظاهری شبیه به هم هستند اما از نظر کیفیت با هم تفاوت دارند.

وی ادامه داد: ممکن است یک مدل گوشی از یک برند مشهور، زمانی که از خط تولید بیرون می آید با اشکال فنی از نظر حدود تشعشع همراه باشد و این برندها، آن را برای کشورهای خاص می فرستند. در این زمینه رگولاتوری تمامی گوشی های وارداتی را با دقت مورد تست و ارزیابی قرار می دهد. منبع : مهر