به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ متأسفانه دیروز در تهران حوادث و رخدادهای تلخی به وقوع پیوست که فارغ از تعداد شهدا و زخمی‌هایی که بر جای گذاشت، تأثیرات روانی فروانی نیز با خود به همراه داشت که برطرف کردن آن، مدت‌ها زمان خواهد برد.
مشابه نداشتن چنین رویدادهایی در دو دهه اخیر، آن‌هم در تهران، یکی از دلایلی بود که سبب شد متأسفانه باز هم شاهد جماعت دوربین به دستی باشیم که گویی خطر را درک نمی‌کنند و فقط به دنبال فراهم کردن سوژه برای حساب‌های مختلف کاربریشان در شبکه‌های اجتماعی هستند؛ واقعه‌ای که در پلاسکو هم شاهد آن بودیم.
البته این تنها بخشی از ماجرا بود و بازار پررنگ شایعات، البته به لطف وجود اینترنت پرسرعت ۴G در سراسر کشور، یکی دیگر از معضلاتی بود که روحیه جامعه را خدشه‌دار کرد. شایعاتی که یکی پس از دیگری تکذیب می‌شد و تقریباً بازار اطلاع‌رسانی را بسیار غبارآلود ساخت.
البته این انتقاد نیز به جریانات اصلی رسانه‌ای کشور وارد است که در زمان بروز چنین رخدادهایی، حضور یک نهاد اصیل و اطلاع‌رسانی شفاف، به دور از تنش و رعایت آرامش روانی جامعه، می‌تواند خلاء اطلاع‌رسانی را پر کند و زمان را از دست رسانه‌های بیگانه برای کنترل میدان بگیرد. البته قطعاً سیاست حفظ آرامش، باید در دستور کار قرار بگیرد اما باید به این درک رسید که پرداختن به موضوع شهریه مهدکودک‌ها، آن‌هم درست در مهلکه‌ای که جامعه به‌شدت تشنه اطلاعات است، فضا را برای حضور شبکه‌هایی همانند بی‌بی‌سی فارسی که خط‌وربط آن مشخص است، باز خواهد کرد و این کار، همانند تلاش برای برطرف کردن تشنگی، آن‌هم با آب دریا است.
نکته قابل‌تأمل دیگر، مدیریت جریان‌های داخل کشور و کنترل احساسات است. بسیاری از جریانات داخلی، از این موضوع برآشفته‌اند و این موضوع، در صورت کنترل نشدن، می‌تواند خسارات گهگاه جبران‌ناپذیری را به کشور وارد کند. یادآوری ماجرای حمله به سفارت عربستان در پی رخدادهای فرودگاه جده و حادثه غمبار صحرای منی، می‌تواند در این برهه زمانی بسیار عبرت‌آموز باشد.
در ساعات پیش، خبری در برخی رسانه‌ها منتشر شد که در صورت عدم مدیریت صحیح، می‌تواند منافع ملی و طرح‌های درازمدت کشور را در مواردی به چالش بکشد. برخی رسانه ها، از حمله هکرها به پورتال وزارت ورزش عربستان سعودی خبر دادند و اتهام این حمله سایبری، به هکرهای ایرانی نسبت داده شد. در این برهه، احتمال بروز چنین رخدادهایی، طبیعی است اما نکته‌ای که باید در نظر گرفته شود، طریقه صحیح مدیریت انتشار اخبار مربوطه است. رسانه‌های مسئول، باید از انتشار اخبار هیجانی در این رابطه، خودداری کرده و تلاش کنند تا این اقدام عده‌ای از نیروهای غیر وابسته، به‌حساب اقدامی ملی گذاشته نشود؛ موضوعی که سال گذشته نیز با آن مواجه شدیم و متأسفانه به دلیل عملکرد اشتباه برخی رسانه‌های دلسوز کشور، چند حمله هکری ساده، به عنوان یک حمله ملی سازمان‌یافته علیه رژیم آل سعود معرفی شد و سبب شد تا دشمن، بیشترین بهره‌برداری را از این موضوع بنماید.
در پایان، ضمن ابراز همدردی با خانواده شهدای این حادثه غمبار، از کلیه نهادها و گروه های دلسوز در نظام جمهوری اسلامی تقاضا می‌شود، با کنار گذاشتن منافع جناحی و توجه به انسجام و وحدت ملی در کشور عزیزمان، ضمن خودداری از اقدامات خودسرانه و هیجانی، تلاش کنند تا آرامش را به جامعه بازگردانده و در جهت حفظ بیش از پیش از اتحاد در کشور، همراه مجریان قانون و عدالت باشند./سایبربان