به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که ارتش روسیه، به اینترنت اختصاصی مجهز شده است که یک شبکه فناوری اطلاعات بسته است و به طور خاص برابر حملات سایبری بیرونی محافظت شده است. این اینترنت اختصاصی، «بخش بسته انتقال داده (CDTS)» نام‌گذاری شده و به شبکه جهانی متصل نیست.

سرگئی برگووی (Sergey Beregovoy)، مهندس ارشد واحد تهدیدات سایبری وزارت دفاع روسیه در مصاحبه‌ای اظهار داشت که کلیه رایانه‌های موجود در این شبکه در برابر حافظه‌های فلش غیرمجاز و هاردهای اکسترنال، محافظت شده‌اند. افزون بر این، وی اظهار داشته است که این سامانه دارای سرویس رایانامه مخصوص به خود است که امکان انتقال اطلاعات حساس از قبیل اسنادی که برچسب «حائز اهمیت خاص» خورده‌اند را فراهم می‌سازد.

اینترنت جدید ارتش، در زیرساخت اجاره‌ای روس‌تلکام (بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی روسیه) و همچنین زیرساخت‌های وزارت دفاع روسیه که به اینترنت جهانی متصل نیست، به کار گرفته شده است. هر واحد نظامی دارای سرورهای رایانه‌ای مخصوصی است که با رمزنگاری اطلاعات، آن را به چند بسته تقسیم کرده و سپس ارسال می‌کند. دسترسی به اتاق‌های سرور به شدت محدود است.

میزان سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی این اینترنت نظامی، فاش نشده است. همانند آنچه در سطح جهانی می‌بینیم، این اینترنت نظامی هم وبگاه‌های خود را دارد. منبع اصلی شبکه در آدرس mil.zs قابل دسترسی است و در آنجا دامنه‌های شخص ثالث بسیاری ایجاد گردیده است. این وبگاه‌ها در رایانه‌های فعال در سامانه موبایلی نیروهای مسلح روسیه (MSRAF) قابل مشاهده بوده و به تایید سرویس حفاظت اسرار کشوری یا همان اداره هشتم ستاد کل رسیده‌اند.

اینترنت نظامی روسیه

اتصال دستگاه‌های خارجی غیرمجاز (حافظه فلش، پرینتر، اسکنر و غیره) به اینترنت نظامی، غیرممکن توصیف شده است چراکه موارد استفاده از سامانه، موارد ثابت و مشخصی بوده و توسط نرم‌افزار ویژه‌ای کنترل می‌شوند. تحلیلگران ارشد امنیت سایبری روسیه از راه‌اندازی شبکه اینترنت نظامی استقبال کرده‌اند. ولادیمیر استپانف، سرهنگ بازنشسته ارتش روسیه و کارشناس برجسته محلی در حوزه امنیت سایبری ارتش، این اقدام را گامی مثبت و منطقی می‌داند. وی در مصاحبه‌ای اظهار داشته است که حتی در مورد اپراتورهای بزرگ نیز، شبکه‌های فنی معمولا از اینترنت همگانی تفکیک شده‌اند تا خطر دسترسی غیرمجاز به تجهیزات زیرساخت از بین برود. وی افزوده است که اینترنت نظامی جدید، سرویس رایانامه مخصوص خود را داراست که امکان انتقال پیام فقط بین کاربران شبکه را میسر می‌سازد. تمام گردش اسناد نیروهای مسلح روسیه (اعزام، برنامه‌ها، فهرست‌ها، گزارش‌های تصویری کارهای انجام شده و غیره) از طریق این سرویس انجام می‌شود.

کارشناسان روسیه معتقدند که اینترنت نظامی جدید، در مقایسه با سامانه‌های مشابهی که در کشورهای غربی به ویژه امریکا به کار گرفته می‌شود، از محافظت بیشتری در برابر حملات سایبری برخوردار است. این سامانه همچنین قرار است جلوی درز اطلاعات دارای طبقه‌بندی را بگیرد و از وقوع حوادثی نظیر آنچه ادوارد اسنودن، مامور سابق سازمان امنیت ملی امریکا انجام داد، جلوگیری کند./سایبربان