به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ محمدجواد آذری جهرمی در مورد چگونگی محاسبه قیمت پهنای باند اینترنتی که در اختیار شرکت‌های اینترنتی برای ارائه اینترنت نهایی به کاربران قرار می‌گیرد، توضیح داد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، قیمت محاسبه پهنای باند اینترنت را در دو بخش تشریح کرد و اظهار داشت: قیمت پهنای باند باید در دو بخش خرده‌فروشی و عمده‌فروشی موردبررسی قرار گیرد. بخش خرده‌فروشی مربوط به پهنای باندی است که مردم از آن استفاده می‌کنند و شامل هزینه ADSL و دیتای موبایل می‌شود؛ اما بخش عمده‌فروشی، مربوط به قیمت پهنای باند عمده‌ای است که از طرف شرکت ارتباطات زیرساخت به اپراتورهای ارتباطی فروخته می‌شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ادامه داد: تأثیر قیمت پهنای باند عمده که توسط شرکت ارتباطات زیرساخت به اپراتورهای ارتباطی فروخته می‌شود، در قیمت نهایی اینترنت ADSL کاربران، ۱۱ درصد است. به‌بیان‌دیگر قیمت پهنای باند اینترنت، ۱۱ درصد روی قیمت ADSL و ۵ درصد روی قیمت اینترنت موبایل تأثیر می‌گذارد.

گرانی اینترنت ارتباطی به قیمت پهنای باند ندارد

وی گفت: البته اگر بخواهیم هزینه انتقال بین‌شهری را نیز به این رقم اضافه کنیم، درمجموع می‌توان گفت که کل هزینه‌های زیرساخت در اینترنت ADSL حدود ۱۷ درصد و در اینترنت موبایل ۸ درصد تأثیرگذار است و به همین دلیل این موضوع که گفته می‌شود به دلیل گرانی پهنای باند، قیمت اینترنت نهایی گران محاسبه می‌شود، درست نیست.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به قیمت خرید یک STM۱ پهنای باند از شرکت‌های بین‌المللی و ورود آن به ایران اظهار داشت: شرکت ارتباطات زیرساخت، اینترنت را به‌صورت «آی پی» و سرویس ترانزیت از اپراتورهای بین‌المللی خریداری می‌کند و درمجموع تا لب مرز ایران، برای هر «مگابیت بر ثانیه» پهنای باند، ۵ تا ۶ دلار هزینه می‌کند که عددی حدود ۲۲ هزار تومان به ازای هر مگابیت می‌شود.

اینترنتی که لب مرز تحویل می‌گیریم قابل‌استفاده نیست

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داد: اما این اینترنتی که لب مرز تحویل می‌گیریم قابل‌استفاده در داخل کشور نیست و باید برای آن از نقاط مختلف مرزی، فیبرکشی انجام‌شده، سیستم انتقال گذاشته و شبکه IP ایجاد شود. این مسئله نیازمند سرمایه‌گذاری کلان است و به همین دلیل نرخ هر مگابیت پهنای باند برای ارائه به اپراتورهای ارتباطی تا حدودی با این قیمت متفاوت است.
وی گفت: در همین حال عمده سرمایه‌گذاری زیرساخت مربوط به ایجاد شبکه پشتیبان است؛ به‌نحوی‌که در ۳ سال اخیر بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برای کشیدن فیبر و بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برای تجهیزات انتقال و «آی پی» هزینه شده است.
آذری جهرمی خاطرنشان کرد: شرکت ارتباطات زیرساخت در ابتدا هر STM1 را ۳۷ میلیون تومان می‌فروخت که به‌تدریج این نرخ را به ۲۷ میلیون تومان کاهش دادیم و امروز قیمت هر STM1 به ۲۰ میلیون تومان رسیده است. درواقع ما حداقل ۴۲ درصد کاهش هزینه در سال ۹۵ داشته‌ایم که این کاهش قیمت باید درنهایت از سوی اپراتورهای ارائه‌دهنده سرویس، روی سرویس نهایی کاربران ملموس باشد.
به گفته مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، با ایجاد شبکه ملی اطلاعات، انتظار این است که با هر ۴۰ درصد رشد ترافیک ارتباطات در داخل کشور، بتوانیم شاهد کاهش ۲۰ درصدی قیمت در پهنای باندی که وارد کشور می‌شود باشیم./سایبربان