در دنیای مدرن، اینترنت به عنوان ابزاری قدرتمند و مفید شناخته می شود. اما همان گونه که بدون استفاده از کلاه ایمنی و بستن کمربند به ترتیب نباید اقدام به موتورسواری و رانندگی با خودرو کرد، پیش از حضور در فضای مجازی نیز باید برخی اقدام های احتیاطی را برای افزایش امنیت مد نظر قرار داد.

463844_410

ویروس ها

ویروس ها برنامه های مخرب رایانه ای هستند که به روش های مختلف قابلیت انتقال و توزیع را دارند. اگرچه از بسیاری جهات می توانند متفاوت باشند، اما تمامی ویروس ها برای گسترش خود از رایانه ای به رایانه دیگر از طریق اینترنت و آسیب رساندن به قربانیان طراحی شده و می شوند. یکی از رایج‌ترین کاربردهای ویروس ها امکان دسترسی به رایانه های آلوده از راه دور و سرقت اطلاعات شخصی قربانیان توسط افرادی است که آنها را طراحی کرده اند.

نرم افزارهای جاسوسی

کلمات نرم افزار جاسوسی و نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم در فناوری های مختلفی به کار گرفته می شوند. دو نکته بسیار مهم که باید درباره آنها به خاطر بسپارید شامل موارد زیر می شوند:

نرم افزارهای جاسوسی و تبلیغات مزاحم از این قابلیت برخوردار هستند که بدون دریافت اجازه از قربانی روی رایانه وی دانلود شوند. این مساله به طور معمول هنگامی که از وب سایت های ناامن بازدید کرده و یا یک فایل پیوست را باز می کنید، رخ می دهد.

این نرم افزارها می توانند رایانه شما را مجبور به انجام کارهایی کنند که در شرایط عادی تمایلی به انجام آنها ندارید. این شرایط می تواند شامل باز شدن یک پنجره تبلیغاتی ساده که قصد مشاهده آن را ندارید، شود. در موارد جدی و خطرناک، نرم افزارهای جاسوسی می توانند فعالیت های آنلاین شما را ردیابی کرده و به سرقت گذرواژه ها و یا دسترسی به حساب های کاربری تان اقدام کند.

463845_669

بات نت ها

بات نت ها شبکه های رایانه ای آلوده به بدافزارها (ویروس رایانه ای، کی لاگرها و دیگر نرم افزارهای مخرب) هستند که توسط مجرمان سایبری از راه دور کنترل می شوند. بات نت ها معمولا برای منافع مالی و یا آغاز حمله به وب سابت ها و شبکه ها استفاده می شوند.

اگر رایانه شما با بدافزار بات نت آلوده شده با رایانه “فرمان و کنترل” (در هر نقطه از جهان می تواند قرار داشته باشد) ارتباط برقرار کند به دریافت اطلاعات و دستورالعمل هایی که باید انجام دهد، می پردازد. عملیاتی که رایانه آلوده انجام می دهد به هدفی که مجرمان سایبری مد نظر قرار داده و قصد تحقق آن را دارند، بستگی دارد.

بسیاری از بات نت ها برای جمع آوری اطلاعاتی از قبیل گذرواژه ها، شماره های امنیت اجتماعی، شماره های کارت های اعتباری، آدرس ها، شماره های تلفن و دیگر اطلاعات شخصی و محرمانه طراحی شده اند. اطلاعات جمع آوری شده از رایانه های قربانی برای مقاصد خرابکارانه مانند سرقت هویت، جعل کارت اعتباری، هرزنامه نگاری، حمله به وب سایت ها و توزیع بدافزارها استفاده می شوند.