به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ پاییز سال گذشته داستان مهاجرت چند کارگردان از ایران برای فعالیت در شبکه ماهواره‌ای «جم» ابتدا در فضای مجازی و بعد در رسانه‌های رسمی پیچید.جم

در پی آن، چند بازیگر هم راهی ترکیه شدند تا شاید به آرزوهای خود در آن سوی آب‌ها جامه عمل بپوشانند اما عمر این بلندپروازی به یک سال هم نرسید. حالا باد پاییزی از تغییر فصل و بازگشت مهاجرهای سرخورده به وطن خبر می‌دهند.همان زمان سایت‌های ترکیه‌ای با پوشش نشست خبری مسئولان شبکه تلویزیونی جم، خبر تولید بیش از ۱۰۰ فیلم و سریال را در این شبکه منتشر کردند؛ آثاری که قرار بود فقط در مدت یک سال تولید شود. همین اخبار و ارتباطات زمینه را برای سفر گروه‌های دیگر فراهم کرد و گاهی نام‌هایی از فعالان پشت دوربین هم شنیده می‌شد؛ افرادی که ایران را به مقصد ترکیه و بروز هنرشان در این شبکه ترک کردند.

درست یک سال از ماجرای مهاجرت نام‌های مهجور و نه‌چندان آشنا به آن سوی آب‌ها می‌گذرد و حالا علاوه بر محقق‌نشدن وعده تولید ۱۰۰فیلم و سریال، مدیران این شبکه ترجیح دادند قراردادهای خود را با بازیگران و فیلمسازان مهاجر فسخ کنند. همین ماجرا و زمزمه‌های نامناسب‌بودن شرایط فعالیت در شبکه جم دلیلی شد تا برخی بازیگران با ابراز ندامت از گذشته، خواهان بازگشت به ایران شوند. در همین چند روز اخیر، برخی به ایران بازگشته‌اند و برخی هم از مسئولان درخواست کرده‌اند زمینه بازگشت آنها را مهیا کنند.

هرمز سیرتی، یکی از بازیگرانی است که در سکوت کامل به این شبکه معلوم‌الحال پیوست و بلافاصله هم در یک سریال بسیار ضعیف مقابل دوربین رفت. او مدتی است به ایران برگشته و با حضور در دادسرای فرهنگ و رسانه، قصد دارد برای فعالیت دوباره در سرزمین مادری مجوز بگیرد. سیرتی که سابقه کار در رادیو را هم دارد، درباره دلایل بازگشت خود به فارس گفت: من قطعا به ایران برگشته‌ام و همکاری‌ام با شبکه ج به پایان رسیده است.

پس از انتشارنامه منتسب به رئیس شبکه جم در فضای مجازی و ابراز نارضایتی او از عملکرد ایرانی‌های فعال در محصولات این شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان، شایعه‌هایی درباره تعدیل نیرو به گوش رسید. گرچه برخی شبکه‌ها هم در چند روز گذشته تلاش کردند شرایط ایرانی‌ها را عادی و طبیعی جلوه دهند اما ناگفته پیداست که کمبود منابع مالی و توخالی بودن وعده‌ها، بازیگران و فیلمسازان هجرت‌کرده را بسیار ناامید کرده است.

هر چند وزارت ارشاد دیگر وزیر ندارد و این روزها با سرپرست اداره می‌شود اما سخنگوی وزارتخانه و رئیس سازمان سینمایی پیش‌تر از باز بودن مسیر بازگشت ایرانی‌های رفته به شبکه جم خبر داده بودند؛ اتفاقی که به‌نظر می‌رسد به‌زودی شاهد آن خواهیم بود./همشهری