معاون امور استان های سازمان پدافند غیرعامل گفت: ایران اسلامی اکنون جزو پنج برتر کشور دنیا در مقابله با هجمه ها و تهدیدهای سایبری به حساب می آید.

به گزارش فیمنا به نقل از ایرنا، سردار ˈغلامعلی حیدریˈ عصر یکشنبه در نشست شورای پدافند غیرعامل استان ایلام اظهار کرد: کاهش آسیب پذیری٬ افزایش بازدارندگی و ارتقا پایداری ملی از اصول راهبردی پدافند غیرعامل مورد نظر مقام معظم رهبری است.

وی افزود: اجرای این پدافند مختص ایران اسلامی نیست و بسیاری از کشورهای جهان که با خطرهای مختلف نظامی و غیر نظامی نیز مواجه نیستند، اهمیت شایان توجهی به اجرای پدافند غیرعامل از خود نشان می دهند.

معاون سازمان پدافند غیرعامل یادآور شد: ایران در بحث پدافند غیرعامل بسیار پیشرفت کرده و این موضع در قانون اساسی جمهوری اساسی نیز از جایگاه بسیار برجسته ای برخوردار است.

حیدری ادامه داد: سیاست های کلی پدافند غیرعامل سال ۸۹ از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد و این سیاست ها در ۱۳ بند برای اجرا در اختیار دستگاه های مختلف اجرایی قرار گرفته است.
پدافند-غیرعامل-کشور-توسعه
وی بیان کرد: این پدافند در ایران قدمت بسیار طولانی و چندین ساله داشته و نمونه بارز آن را در استحکامات و پیش بینی شرایط اضطرار در ارگ بم بخوبی می توان مشاهده کرد.

معاون امور مجلس سازمان پدافند غیرعامل تاکید کرد: تهدیدهای پیشروی نظام تنها نظامی نیستند و باید کشور را در مقابل خطرها و تهدیدهای زیستی، سایبری و بیولوژیکی نیز مصون نگه داریم.

سردار حیدری با اشاره به بروز مشکل مرگ مرغ های تخم گذار در چهار استان البرز، قزوین، مرکزی و زنجان در سال های گذشته به دلیل تزریق واکسن آلوده اضافه کرد: دونالد رامسفلد وزیر سابق دفاع آمریکا در زمینه تولید واکسن فعالیت می کند و بسیاری از این سیاست مداران وابسته به نظام صهیونیزم بین الملل از این حربه ها برای ثروت اندوزی و در عین حال ضربه زدن به کشورهای دیگر استفاده می کنند.

وی گفت: بسیاری از محصولات تولیدی سرمایه داران غربی حاوی انواع ویروس ها و بیماری ها بوده و با قیمت بسیار نازل در اختیار سایر کشورها برای نابودی مراکز حساس آنها ارسال می شود.

معاون سازمان پدافند غیرعامل شیوع بیماری های زیستی را تهدیدی جدی برای سلامت و امنیت کشورها ذکر و اظهار کرد: عامل اصلی خشکیدگی درختان بلوط حوزه زاگرس و تغییر شرایط اقلیمی در مناطقی از کشور از سوی کارشناسان در دست بررسی دقیق قرار دارد و در این خصوص تنها نباید موارد زیستی را مد نظر داشت.

سردار حیدری در بخش دیگری از سخنان خود حملات در دنیای مجازی و سایبری را از راهبردهای دشمنان نظام برای ضربه زدن به انقلاب عنوان کرد و افزود: روزانه بیش از یک هزار حمله سایبری به مراکز حساس کشور صورت می گیرد که با هوشیاری کارشناسان و نیروهای پدافند غیرعامل در بخش قرارگاه سایبری دفع می شوند.

وی یادآور شد: هر مکانی که محل ارائه خدمت به مردم در بخش های مختلف باشد می تواند به محلی برای تهدید از سوی دشمنان نظام تبدیل شود.

معاون امور استان های سازمان پدافند غیرعامل تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خوشبختانه از کشورهای پیشرو در مقابله با تحرک های سایبری دشمنان بوده و در حال حاضر جزو پنج کشور برتر دنیا در مقابله با تهدیدهای سایبری به شمار می رود.

حیدری بیان کرد: نمونه بارز مقابله با تهدیدهای سایبری را می توان در توان نیروهای امنیتی و نظامی کشور در به اختیار گرفتن هواپیمای جاسوسی فوق پیشرفته RQ170 بخوبی مشاهد کرد.

وی اضافه کرد: پدافند غیرعامل در وزارتخانه های مختلف کشور به صورت تخصصی از سوی کارگروه های متعدد مورد ارزیابی و کار کارشناسی دقیق قرار می گیرد و مسوولان ارشد نظام اهتمام جدی به رعایت این اصل اساسی در اجرای امور دارند.

وی چند منظوره کردن تاسیسات و شبکه های ارتباطی و مواصلاتی و همچنین پرهیز از ایجاد مراکز حساس و پر خطر در مناطق دارای جمعیت را پیش از اجرای طرح های زیربنایی و اقتصادی از مواردی ذکر کرد که باید در برنامه ریزی ها لحاظ شود.

سردار حیدری گفت: پدافند غیرعامل هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری تلقی می شود و حتی در بخش نظامی نیز با ساخت موشک های دوربرد و ساخت پناهگاه می توان از بروز خطرهای احتمالی جلوگیری کرد.

معاون سازمان پدافند غیرعامل یادآور شد: فرهنگ سازی، افزایش آگاهی های عمومی از جایگاه این موضوع، بکارگیری اصول و ضوابط پدافند غیرعامل در بخش های دولتی و غیر دولتی و پیش بینی آموزش پدافند غیرعامل در دروس درسی دانش آموزان و دانشجویان باید مد نظر مسوولان نظام باشد.

حیدری تاکید کرد: خوشبختانه در سال های اخیر آموزش عمومی در خصوص پدافند غیرعامل افزایش قابل توجهی یافته و اکنون بیش از یک هزار نفر در سراسر کشور در مقطع کارشناسی ارشد در این رشته دانش آموخته شده و ۱۵ نفر نیز در مقطع دکترا در حال تحصیل هستند.

وی تاسیسات هسته ای صلح آمیز کشورمان را از مواردی عنوان کرد که اصول پدافند غیر عامل در اجرای آنها بخوبی رعایت شده است.

وی اظهار کرد: تاسیسات هسته ای ایران بر اساس اعتراف کارشناسان غربی برای مقابله با تهدیدهای پیشرو بسیار پراکنده ساخته شده، در عمق بسیار پایین احداث شده اند و ویژگی ممتاز دیگر برنامه هسته ای صلح آمیز کشورمان تکیه بر توان و استعداد داخلی در اجرای برنامه هاست.

معاون امور استان های سازمان پدافند غیرعامل افزود: مصون سازی از درون برای مقابله با تهدیدهای کشورهای استکباری از تاکیدهای همیشگی رهبر معظم انقلاب بوده است و سازمان پدافند غیرعامل تلاش کرده است با راه اندازی قرارگاه های سایبری و زیستی در راستای رهنمودهای معظم له حرکت کند.

استاندار ایلام نیز در این نشست ایران را در طول تاریخ چهار راه حوادث و مخاطره ها بیان کرد و گفت: نمونه بارز خطر پذیری کشور در مقابل هجمه ها را می توان در زمان رضاخان پهلوی عنوان کرد که در یک روز کشور را با معضل قحطی و کمبود شدید مواد غذایی به بیگانگان واگذار کرد.

ˈمحمدرضا مرواریدˈ یادآور شد: خوشبختانه با پیروزی انقلاب اسلامی اهمیت پدافند غیرعامل مورد توجه جدی مسوولان و کارگزاران نظام قرار گرفت و با خودکفایی در تولید بسیاری از محصولات نقشه های دشمنان برای آسیب پذیری کشور خنثی شد.

وی لزوم آموزش همگانی در زمینه جایگاه پدافند غیرعامل را مورد تاکید قرار داد و با ذکر آیاتی از قرآن کریم بیان کرد: خداوند متعال در این کتاب انسان ساز نیز همواره مسلمانان را به آمادگی برای مقابله با خطرهای پیشرو سفارش کرده است.

در پایان این نشست پیام سردار سرلشگر ˈحسن فیروزآبادیˈ رییس ستاد کل نیروهای مسلح برای معرفی استاندار ایلام به عنوان فرمانده قرارگاه زیستی پدافند غیرعامل استان ایلام قرائت شد.