مدیر سابق مرکز پویانمایی صبا و شبکه پویا در آخرین سخنرانی خود در جمع اهالی پویانمایی کشور تاکید کرد: ایران می تواند قطب انیمیشن پاک دنیا باشد و این پرچم را بدست بگیرد.

به گزارش مهر مراسم رونمایی از انیمیشن «فرزندان آفتاب» محصول مشترک بنیاد فرهنگی روایت در مرکز پویانمایی صبا شامگاه سه شنبه ۲۵ آذر با حضور حسین ساری رئیس اسبق مرکز پویانمایی صبا و مدیر سابق شبکه پویا، جباری مدیرعامل بنیاد روایت، حجت الاسلام افضل بیگی نماینده ولی فقیه در بنیاد روایت، علی نوری اسکویی تهیه کننده انیمیشن، علی احمدی و مسعود حمزه ای و دیگر عوامل این مجموعه و اهالی رسانه با اجرای رسالت بوذری در تالار اسوه برگزار شد.

ساری که صبح امروز با  حکم معاون سیما ماموریت خود در مرکز پویانمایی صبا و شبکه پویا را به پایان رسانده و به عنوان مدیر شبکه آموزش حکم گرفته است در سخنانی اظهار کرد: خوشحال و مسرورم از اینکه توفیق پیدا کردم به بهانه رونمایی از این اثر فاخر و ارزشمند همکارانم را در بنیاد فرهنگی روایت ببینم. در واقع بخش فرهنگی ما  فارغ از هر تعارفی مهمترین بخش کشورمان است. بنا به تعبیری از مقام معظم رهبری که ایشان می فرمایند اقتدار فرهنگی در نظام جمهوری اسلامی به مثابه اقتدار حقیقی است. باید روی این جمله تامل کرد.

وی افزود: کشور ما در همه جهات قدرتمند است و همه باید بیایند و با جمهوری اسلامی گفتگو کنند که این نشانه قدرت ما است و اقتدار ما را نشان می دهد.

این مدیر رسانه، فرهنگ را برای کشور فوق العاده راهبردی دانست و تاکید کرد: صنایع فرهنگی هم همواره راهبردی هستند. در بین این صنایع، ما به صنعت انیمیشن علاقه مندیم بویژه که مخاطبان حلقه اول آن خردسالان و کودکان هستند که اهمیت زیادی دارند و آینده کشور متعلق به آنهاست.

ساری یادآور شد: هنرصنعت انیمیشن قالبی توانمند در انتقال پیام و مضامین فرهنگی و به حق در خدمت فرهنگ واقع شده است. «فرزندان آفتاب» را خیلی دوست دارم و از عوامل آن بخصوص آقایان اسکویی، احمدی و حمزه ای تشکر می کنم. البته دوستان ما را بین راه سوار قطار خودشان کردند و به ما افتخار همراهی دادند.

مدیر سابق مرکز پویانمایی صبا، انیمیشن «فرزندان آفتاب» را دارای ویزگی های منحصر به فرد دانست و گفت: این اثر مصداقی از  هنر متعهد است و می تواند الگویی برای مجموعه های دیگر باشد. تاکنون ۵۲ قسمت از آن تولید شده و با تولید مجموعه های بعد ۱۰۴ قسمت این پروژه تکمیل می شود. گرچه این مجموعه قابلیت دارد بیش از این باشد.

وی گفت:  این اثر به کودکی و نوجوانی افرادی در مدرسه ای در زمان قبل از انقلاب مربوط می شود و این مجموعه می تواند در ادامه به دستاوردهای بزرگی که بعد از انقلاب به آنها رسیده ایم بپردازد.

ساری افزود: دریافت آباد که من زندگی می کردم مدرسه ای بود که صحنه هایی که در این مجموعه هست را در آن مدرسه پشت سر گذاشته ام.

مدیر جدید شبکه آموزش تصریح کرد: حضور من امروز برای عرض تشکر بود همانطور که می دانید من دچار تغییری در ماموریت هایم شدم اما برای خسته نباشید گفتن اینجا آمدم. قطعا مرکز صبا نیز کماکان پشتیبان این برنامه ها خواهد بود. از آن رو که مدیران جدید نیز همواره دنبال کارهای خوب هستند و یکی از مجموعه های با کیفیت و استاندارد حاصل کار دوستان بنیاد فرهنگی روایت فرزندان آفتاب است.

وی درباره آینده انیمیشن اظهار کرد: اگر با اهتمام بیشتر از این عرصه حمایت شود در آینده می توانیم علاوه بر مخاطب داخلی به مخاطب هایی در خارج از مرزهای ایران نیز فکر کنیم. همواره باید به این بیندیشیم که مخاطبانمان را در معرض محصولات فرهنگی خودمان که در فضای ارزشهای خودمان شکل گرفته قرار دهیم و نگذاریم فکر و روح و روان بچه ها در اختیار  آثار بیگانه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه چند سال پیش مطالعاتی درباره شبکه ملی کودکان انجام داده است یادآور شد:ما نباید اجازه دهیم ذهن بچه هایمان در اختیار محصولات بیگانه قرار بگیرد. امیدوارم تولید کنندگان دغدغه مالی و اعتباری هم نداشته باشند و ذوق آنها هم مجال بروز پیدا کند و راه برایشان هموارتر شود.

وی یکی از مصادیق کار جمعی را انیمیشن دانست و گفت: در تیتراژ فرزندان آفتاب اسم بیش از ۴۰ نفر دیده می شود. وظیفه ما آشنا کردن کودکان  با مضامین مورد پرداخت در این مجموعه است. آنها این گونه با خلقیات پدران خود آشنا می شوند. جمهوری اسلامی نیز استعداد فراوانی دارد تا به قطب انیمیشن پاک دنیا تبدیل شود. چرا  که ممکن است در آینده  تولیدات انیمیشن برخی کشورها در خدمت موضوعات ناپاک قرار بگیرد و جمهوری اسلامی باید پرچم تولید انیمیشن پاک را بدست بگیرد.

وی در پایان گفت: همه والدین دوست دارند فرزندانشان در مقابل تولیدات خوب قرار بگیرند بنابراین انیمیشن پاک طرفداران بسیاری دارد.