به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ سید ابوالحسن فیروزآبادی در نخستین جلسه اشتغال و فضای مجازی که در مرکز ملی فضای مجازی کشور با حضور فعالان و نقش‌آفرینان این حوزه برگزار شد، گفت: یکی از مشکلات توسعه کسب‌وکار در حوزه فضای مجازی که باعث عدم اجرای صحیح نقش‌های حاکمیتی نیز می‌شود، کوچکی بازار است. درصورتی‌که اندازه بازار توسعه یابد، شاهد فعالیت شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو و خدمات ابری داخلی مناسب خواهیم بود.

وی با تأکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت اشتغال و اقتصاد مقاومتی در سال جاری افزود: تا زمانی که سیاست‌گذاری در حوزه‌های پهنای باند و کپی‌رایت در فضای مجازی با رویکرد اشتغال صورت نگیرد موانع توسعه بازار و به‌تبع آن ایجاد اشتغال فضای مجازی برطرف نخواهد شد. همچنین باید دارایی‌های معنوی در کشور قیمت واقعی خود را بیابند.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه اپراتورها بازیگران بزرگ این بازار بوده و در جهان نیز به سمت ایفای نقش در حکمرانی کشورها در حال حرکت هستند، تأکید کرد: اپراتورها می‌توانند مدل‌های جدید کسب‌وکار را با رویکرد ایجاد اشتغال مطرح کنند تا شورای عالی فضای مجازی براساس آن در صورت نیاز سیاست‌های لازم را به تصویب برساند.
فیروزآبادی بر ضرورت ایجاد سیاست‌گذاری در حوزه کسب‌وکارهای دیجیتالی تأکید کرد و گفت: ایران یک‌پنجم سهمی را که باید از بازار ICT دنیا داشته باشد (یک درصد) هم‌اکنون در اختیار دارد و این در حالی است که حوزه تلکام هنوز نتوانسته به رشد مناسبی دست یابد.
وی افزود: اگر صرفاً توسعه در حوزه اپراتورهای تلفن همراه صورت گرفته و در سایر حوزه‌های ICT توازن رشد ایجاد نشود، در آینده با نابسامانی مواجه خواهیم شد.
در این نشست فعالان و نقش‌آفرینان حوزه فضای مجازی نیز با اعلام نظرات و پیشنهادهای خود، آسیب‌شناسی کسب‌وکارهای دیجیتال، تشکیل کمیته بررسی وضعیت توسعه اشتغال فضای مجازی، تمرکز بر توسعه اشتغال در حوزه خدمات و قانون‌گذاری برای ایجاد منطقه آزاد به‌منظور سرمایه‌گذاری در این حوزه را خواستار شدند./مهر