به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ درحالی‌که اکثر هکرها برای نفوذ به مرورگرهای اینترنتی از آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزاری و حفره‌های موجود در کد نویسی این مرورگرها استفاده می‌کنند، این روش خلاقانه و بی‌سابقه موردتوجه کارشناسان امنیتی قرارگرفته است.

ریشه استفاده از این روش آن است که رایانه‌های شخصی، تبلت ها و گوشی‌های هوشمند ما مجهز به حسگرهایی هستند که اطلاعات را از محیط اطراف دریافت کرده و از آن‌ها برای افزایش کار آیی خود استفاده می‌کنند. حال محققان می‌گویند می‌توان از یکی از این حسگرها که برای دریافت اطلاعات در مورد میزان نور موجود در محیط به کار می‌رود، به‌منظور سرقت اطلاعات حساس بهره برد.
حسگرهای یادشده نور نمایشگر را بر مبنای میزان نور محیط اطراف تنظیم می‌کنند و دقت آن‌ها تا بدان اندازه است که می‌توانند نور نمایشگر را با حساسیت زیادی کاهش یا افزایش دهند.
حال هکرها توانسته‌اند اطلاعات مربوط به میزان نور و رنگ‌های به نمایش درآمده در نمایشگر را از این حسگرها سرقت کنند و همین اطلاعات به مبنایی برای هک شدن داده‌های موجود در مرورگرها مبدل شده است. به‌عنوان‌مثال از همین طریق می‌توان پی برد یک کاربر بر روی چه لینک‌هایی در صفحه اینترنت کلیک کرده و بر روی چه لینک‌هایی کلیک نمی‌کند. همچنین با همین روش می‌توان داده‌های مربوط به کدهای QR را سرقت کرد. البته استفاده از چنین روش هکری مستلزم بهره‌مندی از دانش فنی بالایی است./مهر