به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ شرکت اپل فعالیت خود را با ساخت ابزارهایی مانند تلفن، تبلت و ساعت هوشمند آغاز کرد و هم‌اکنون در حال آزمایش خودروهای بی راننده و واقعیت افزوده است. همچنین به تازگی اسنادی منتشر شده است که نشان می‌دهد این شرکت به دنبال حضور یافتن در فضا است.
با توجه به گزارش‌های منتشر شده از سوی افراد نزدیک به اپل (که خواستار فاش نشدن نام خود هستند)، این شرکت به تازگی دو نفر از مدیران رده‌بالای بخش ماهواره‌ی گوگل را برای ایجاد یک گروه سخت‌افزاری جدید استخدام کرده است. دو نفر یاد شده جان فنویک (John Fenwick)، مدیر برنامه‌های فضایی و میشل ترلا (Michael Trela)، سرپرست مهندسین ماهواره‌ی گوگل هستند.
فنویک و ترلا در گروه سخت‌افزاری جدید اپل به رهبری گِرگِ دافی۱ (Greg Duffy)، از مدیران سابق گوگل، کار می‌کنند. بر اساس گزارش‌های موجود اپل سعی دارد اقدام به ارائه‌ی اینترنت از طریق ماهواره بکند.
به نظر می‌رسد اپل با قصد ورود به زمینه‌های طراحی و عملیاتی کردن ماهواره، اقدام به تصویربرداری ماهواره‌ای و برقراری ارتباط با کمک آن بکند
اپل اولین شرکتی نیست که قصد دارد اینترنت ماهواره‌ای ارائه بدهد. بوئینگ نیز در سال ۲۰۱۶ از طرحی برای قرار دادن بیش از ۱۰۰۰ ماهواره در مدار نزدیک به زمین (low-earth orbit) ارائه داده بود. به نظر می‌رسد این دو شرکت قصد دارند طرح یاد شده را در یک سرمایه‌گذاری مشترک به سرانجام برسانند.
در اجلاس سالانه‌ی ماهواره‌ی مارس ۲۰۱۷ (Satellite 2017) کارشناسان توضیح دادند اپل شروع به سرمایه‌گذاری روی پروژه‌ی بوئینگ کرده است.
تیم فارار (Tim Farrar)، یک مشاور ماهواره‌ای و مخابراتی گفت: «خیلی سخت نیست که بتوان تشخیص داد چرا اپل به ماهواره‌ها علاقه نشان می‌دهد.»
فارار با اشاره کرد به شرکت اسپیس اکس (Space X) –تأسیس شده توسط ایلان ماسک- پیش‌بینی کرد، این شرکت تا سال ۲۰۲۵ از طریق اینترنت ماهواره‌ای ۳۰ میلیارد دلار درآمد کسب می‌کند.
البته فارار توضیح داد هیچ تضمینی برای همکاری اپل و بوئینگ وجود ندارد و ممکن است مدیران گوگل با هدف دیگری استخدام شده باشند؛ زیرا این شرکت هم‌اکنون در حال ساخت پهپادهایی برای تصویربرداری و بروزرسانی اطلاعات نقشه، سریع‌تر از نمونه‌های موجود است. به همین علت در سال ۲۰۱۵ شرکت «Aether Industries» خریداری کرد. این شرکت در زمینه‌ی فناوری‌های نزدیک به فضا مانند ارائه‌ی پهنای باند بالای رادیویی برای ارسال و دریافت داده‌ها از طریق یک بالن است.
در حال حاضر بیش از ۳ میلیارد نفر در سراسر دنیا به اینترنت دسترسی نداشته و شرکت‌های بسیاری مانند گوگل، فیس‌بوک، اسپیس اکس، ایرباس، بوئینگ، ناسا و سامسونگ سعی دارند از طریق ارائه ارتباطات ماهواره‌ای به تمام مردم زمین اینترنت رایگان ارائه بدهند. این فناوری با وجود این مزایای بسیار خود تهدیدات بسیاری را نیز به وجود می‌آورد. کارشناسان معتقدند هزینه‌ی این طرح از طریق انجام تبلیغات سفارشی در بعضی مناطق خاص به دست خواهد آمد و همین موضوع امنیت کشورهای مختلف را به خطر می‌اندازد. همچنین گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد این بستر تنها بخش مشخص و از پیش تعیین شده‌ای از وب‌گاه‌ها را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. از طرفی سازمان ناسا نیز نسبت به آغاز نبرد سایبری در فضا ابراز نگرانی کرده است؛ این موضوع را می‌توان با وجود طرح‌هایی مانند اینترنت ماهواره‌ای و ارائه‌ی نت به فضا و سطح مریخ منطقی دانست. به این ترتیب احتمال هک شدن تجهیزات فضایی افزایش پیدا می‌کند.

____________________________

۱- گِرگِ دافی مؤسس شرکت آمریکایی دراپکام (Dropcam) است که توسط آزمایشگاه نست گوگل خریداری شد. فعالیت دراپکام در زمینه‌ی استریم آنلاین ویدئو دوربین‌های امنیتی از طریق وای‌فای است که در زمان خطر پیام هشداری را برای کاربر ارسال می‌کند.

/سایبربان