به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ اینترنت نگرانی‌های جدیدی را درباره‌ نقض حریم خصوصی به‌ وجود آورده است. در دوره‌ای که رایانه‌ها می‌توانند به صورت همیشگی همه چیز را ذخیره کنند تمام عکس‌های آنلاین، به‌روز کردن‌ها، پست‌های ارسالی و وبلاگ کاربر می‌تواند برای همیشه ذخیره شود و این اطلاعات با جمع‌آوری و پردازش برای هدف‌ها و نیت‌های دیگر استفاده شود.به عنوان مثال تلگرام در کشور ۱۴ میلیون عضو دارد که ۸۲ درصد کاربران آن زیر ۱۸سال هستند؛ البته درباره تعداد کاربران تلگرام ، تاکنون آمارهای متنوعی ارائه شده، اما اگر همین آمار ۱۴ میلیون کاربر تلگرام را بپذیریم، با یک حساب و کتاب ساده می‌توان به این نتیجه رسید که حدود ۱۱/۵ میلیون نفر از کاربران تلگرام در ایران، زیر ۱۸ سال هستند.آموزش
اگر نگاه زشت و زیبا به پدیده تلگرام را کنار بگذاریم، این فضای مجازی بسیار پرجاذبه برای کودکان، به نوعی سبک زندگی کودکان ایرانی را دگرگون کرده است که همین دگرگونی به تحلیل و بررسی بیشتر نیاز دارد. اینکه چرا کودک ایرانی ترجیح می‌دهد در گوشه خانه کز کند و در تلگرام غرق شود، اما حاضر نیست با هم‌نسلانش به بازی و ورزش بپردازد، پدیده جدیدی است که کودکی در عصر حاضر را از نسل‌های قبل، متمایز کرده است.
با بررسی محتوایی شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر موبایل می‌توان مشاهده کرد که نفوذ برخی گروه‌های غیر اخلاقی، گروهک‌های سیاسی و فرقه‌ای به این شبکه‌ها و شبکه‌سازی آنان در راستای جذب افراد در طولانی مدت رواج یافته است. همچنین به عنوان یکی از متداول‌ترین جرائم مربوط به حوزه اخلاقی در این شبکه می‌توان به ترویج فحشا ، بی عفتی و بی بند و باری در میان جوانان اشاره کرد. از دیگر موارد چالش برانگیز این شبکه‌های اجتماعی این است که با نصب برخی از این نرم‌افزارها روی گوشی ، به شرکت مورد نظر اجازه می‌دهید که به تمام شماره‌های دفترچه تلفن شما دسترسی پیدا کند، این برنامه می‌تواند هر لحظه بدون اجازه شما به هر دو دوربین شما دسترسی داشته باشد و ضبط تصویر کند.
بهتر است بدانید بعضی از شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند امکان دسترسی به کلیه قسمت‌های گوشی را در اختیار نرم افزار قرار داده است، همچنین نرم‌ افزارهای مبتنی بر موبایل با نصب روی تلفن همراه قادر خواهند بود اطلاعاتی که از طریق اپراتورهای داخلی تلفن همراه منتقل می‌شوند را شنود کنند و این خود یک تهدید بزرگ امنیتی محسوب می شود.از جمله اهداف پنهانی این نرم افزارها این است که بدون اجازه شما شروع به ضبط صدای شما کرده و همچنین تصاویری را ارسال کنند، ضمن اینکه مکان دقیق شما را نیز مخابره می‌کند.

مسئله «هرزه نگاری»

امروز مسئله «هرزه نگاری» از جمله مهم ترین چالش های خانواده ها در سراسر دنیا را تشکیل می دهد و به دغدغه اصلی آنها تبدیل گشته است. نتایج پژوهشی در استرالیا نشان داد ۵۰ درصد نوجوانان ۱۱ تا ۱۷ ساله در اینترنت با محتواهای زشت و منزجر کننده مواجه شده اند. در هلند نیز ۵۰ درصد کودکان در استفاده از اینترنت با موارد ناراحت کننده، ناخوشایند و اضطراب آور روبه رو شده اند.در استرالیا نتایج همان پژوهش نشان داد ۳۸ درصد پسران و ۲ درصد دختران نوجوان در اینترنت سایت های « غیر اخلاقی» را جستجو کرده اند. در هر صورت میانگین سنی اولین مواجهه با محتوای هرزه نگارانه در اینترنت به یازده سال رسیده است که از مسئله ای جدی با ابعاد جهانی خبر می دهد.
آموزش مهارت های استفاده از رسانه های جدید به ویژه اینترنت، می تواند در قالب دوره ها و کلاس های آموزشی کوتاه مدت پیگیری شود. برگزاری این کلاس ها از جانب نهادهای آموزشی مانند مدارس برای والدین یا نهادهای شهری مانند شهرداری ها و فرهنگسراها برای همه  شهروندان می تواند به فراگیر شدن و گسترش سواد دیجیتالی کمک کند. دولت باید در ابتدا سواد رسانه‌ای مردم را افزایش دهد تا والدین بتوانند به کودکانشان درباره مزایا و معایب تلگرام مشاوره بدهند.درد ما این است که بسیاری از کودکان و نوجوانان ایرانی در استفاده از دانش فناورانه در فضای مجازی، بسیار جلوتر از پدر و مادرشان هستند. در واقع، بسیاری از خانواده‌ها در مقابل کودکشان، خلع سلاح شده‌اند و کودک از آنها خیلی بیشتر درباره فضای مجازی می‌داند.
وقتی دولت و متولیان فرهنگ‌سازی و آموزش برای افزایش سواد رسانه‌ای مردم، برنامه‌ای تدارک ندیده‌اند، چطور انتظار داریم خانواده‌ها به کودکانشان درباره استفاده درست از تلگرام و فضای مجازی آموزش دهند.البته باید در کنار آموزش و فرهنگ‌سازی، نظارت هم وجود داشته باشد تا کودک و نوجوان، اسیر تبعات تلگرام نشود.باید به غذای روحی بچه‌ها توجه کنیم، اما این روزها بسیاری از فضاهای مجازی تبدیل به دوست ناباب کودکان و نوجوانان شده که افکار نوجوانان را در خود غرق و زمینه را برای نفوذ فرهنگی باز کرده است، طوری که استفاده نابجا از این ابزارهای نوین، قوای تحلیل درست را از نوجوانان گرفته است./رسالت