به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ سرهنگ علی نیک‌نفس گفت: ضریب نفوذ موبایل در کشور در حدود ۱٫۲ برابر شده و طبق آمار در شهریورماه سال ۹۵ آمار کاربران تلفن‌های هوشمند در کشور ۱٫۵ برابر افزایش‌یافته است. وی ادامه داد: توسعه استفاده از ابزارهای هوشمند علاوه بر فرصت‌های ایجادشده آسیب‌های زیادی را برای شهروندان ایجاد کرده است. سرهنگ نیک‌نفس اظهار کرد: زمانی که هدفمندسازی یارانه‌ها اتفاق افتاد بیشترین پرونده‌های جرم اقتصادی در کشور رخ داد و از آن به بعد نیز حرکت تصاعدی داشته است.

وی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۲ در کشور ۲۶۰ میلیون کارت‌بانکی در دست مردم داشتیم که این رقم در اواسط سال جاری به ۳۴۰ میلیون کارت‌بانکی به دست مردم رسیده است. رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری فتا ناجا افزود: در شش‌ماهه نخست سال ۱۳۹۳ بیش از سه میلیارد تراکنش در کشور اتفاق افتاد که در سال جاری این رقم به چهار میلیارد و ۷۹۰ میلیون تراکنش افزایش‌یافته است. وی ادامه داد: ۶۲ درصد جرائم رسیدگی شده در کشور توسط پلیس فتا انجام‌یافته که بیشتر آن‌ها در زمینه جرائم غیرمجاز مالی بوده است.
سرهنگ نیک‌نفس اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود در سال آینده با جهش جرائم حریم خصوصی مواجه شویم که این به دلیل نبود آگاهی مردم در خصوص استفاده از فضای مجازی و گوشی‌های هوشمند است. وی با اشاره به اینکه مهاجرت مجرمان از فضای فیزیکی به فضای مجازی در حال انجام است، گفت: در سال جاری نسبت به ۹ ماه گذشته افزایش ۷۳ درصدی در حوزه جرائم شاهد بودیم. رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری فتا ناجا افزود: نزدیک به ۵۰ میلیون ثبت‌نام در تلگرام از ایران رخ‌داده که از این تعداد در حدود ۲۷ میلیون کاربر به‌صورت روزانه فعال هستند.
وی اضافه کرد: از یک هزار و ۶۰۰ پرونده تشکیل‌شده در پلیس فتا به‌صورت تصادفی انتخاب و بررسی شد که در ۸۳ درصد آن‌ها فرد قربانی به‌صورت مستقیم در آن نقش داشته و به‌سادگی فریب‌خورده و یا اصول ایمنی را در این فضا رعایت نکرده است./Itsn