به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا؛ سیستم‌عامل تایزن یک سیستم‌عامل مبتنی بر لینوکس است که بر روی تلویزیون‌های هوشمند ساخت سامسونگ نصب‌شده است. مشکل امنیتی این سیستم‌عامل این است که امنیت میلیون‌ها نفر که از تلویزیون‌های هوشمند یادشده استفاده می‌کنند را به خطر می‌اندازد.

آمیهای نیدرمن محقق امنیتی کاشف این مشکل می‌گوید تقریباً تمامی تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ که در دو سال گذشته به فروش رفته‌اند، به همین علت در برابر حملات هکری آسیب‌پذیر هستند.
وی با بررسی سیستم‌عامل تایزن موفق به شناسایی چندین حفره شده و مدعی شده این سیستم‌عامل چندان با استانداردهای مدرن سازگار نیست و ضعف‌های زیادی دارد. این محقق تعداد آسیب‌پذیری‌های شناسایی‌شده در تایزن را بیش از ۴۰ مورد اعلام کرده است.
به گفته او تقریباً تمامی برنامه‌ها یا app های موجود در تایزن هم آسیب‌پذیر هستند. سامسونگ و اینتل با همکاری هم سیستم‌عامل تایزن را طراحی کرده‌اند، ولی حالا مشخص‌شده امکان گنجاندن کدهای مخرب در آن و جاسوسی از کاربران وجود دارد.
مشکل مذکور حتی درگوشی‌های هوشمند Z1 و Z3 سامسونگ که سیستم‌عامل تایزن بر روی آن‌ها نصب‌شده، نیز وجود دارد. تایزن بر روی ۲۱ میلیون تلویزیون هوشمند در سراسر جهان نصب‌شده است./مهر